Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Pelplin

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

2214043

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

5 034zł/m²

Cena transakcyjna −11,0% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

250 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

45,1m²

Liczba transakcji ?

73

  • 16 stycznia 2025 – 16 stycznia 2026 · 73 akty notarialne
  • Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026 · import 16 sierpnia 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Pelplin to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 113 transakcji.

Mieszkania: 73 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 034 zł/m², a mediana powierzchni 45,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 73 5 034 zł/m² 250 000 zł 45,1 m²
Garaże 3 brak danych brak danych brak danych
Handlowo-usługowe brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Inne lokale brak transakcji brak transakcji brak transakcji brak transakcji
Działki budowlane Niska próba 12 77 zł/m² 118 500 zł 1 406,5 m²
Działki rolne Niska próba 32 62 zł/m² 311 500 zł 4 900,0 m²
Działki pozostałe 1 brak danych brak danych brak danych
Budynki Niska próba 19 4 476 zł/m² 432 500 zł 91,7 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 3 brak danych brak danych za mała próba
2 pokoje 16 6 373 zł/m² 225 304 zł Niska próba
3 pokoje 31 4 988 zł/m² 260 000 zł Wiarygodna
4 pokoje 17 4 145 zł/m² 270 000 zł Niska próba
5 pokoi 1 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 20 7 394 zł/m² Niska próba
Rynek wtórny 48 4 113 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Pelplin - miasto 97 5 704 zł/m²
Pelplin - obszar wiejski 34 3 199 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2025 71 5 108 zł/m² +3,8% Wiarygodna
2024 60 4 919 zł/m² −19,6% Wiarygodna
2023 108 6 118 zł/m² +46,3% Wiarygodna
2022 48 4 182 zł/m² +4,6% Wiarygodna
2021 73 3 999 zł/m² +18,6% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Pelplin; część danych: powiat tczewski Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    2,5rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    180 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    3 760 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    46,4 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    73 129 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 456 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat tczewski
    Liczba mieszkań w próbie
    586

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −10,4%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −52 osoby

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie tczewskim w 2025 roku: 8 456 zł miesięcznie. To 90,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 121,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 180 000 zł — z 568 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Pelplin mieszkały 14 843 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 10,4%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 52 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,8%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie tczewskim 18,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie tczewskim w 2025 roku: 6,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,1% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 295 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 199,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 3,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,1 do 3,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 456 złmiesięcznie

    +121,3%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    9 295 złrocznie

    +199,1%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    90,2%

    −1,9

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    6,3%

    −2,8

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    4,0%

    −1,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    14 843osoby

    −10,4%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    7 417osób

    −10,5%50,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    7 426osób

    −10,3%50,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 138osób

    −24,1%14,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 633osoby

    −26,9%17,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    3 201osób

    −14,7%21,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    4 086osób

    −6,0%27,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 785osób

    +36,3%18,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −52 osoby

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −3,5

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,6

    −1,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    141

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    193

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    18,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    3,5

    +2,4

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    14 300

    −8,9%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    11 656

    −11,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    3 stycznia 2026 Mickiewicza 10, Pelplin Lokal 4 575 000 zł 5 229 zł/m² ? 110,0 m² ? 1/1 ? 4 2
    2 stycznia 2026 Nowa 1, Kulice Lokal 9 Udziały wymagają uwagi ? 210 000 zł 3 088 zł/m² ? 68,0 m² ? 1/1 ? 4 3
    23 grudnia 2025 Dworcowa 4, Pelplin Lokal 3 14 782 zł 326 zł/m² ? 45,3 m² ? 1/1 ? 3 2
    23 grudnia 2025 Wigury 6, Pelplin Lokal 1 297 500 zł 2 913 zł/m² ? 102,1 m² ? 1/1 ? 4 1
    22 grudnia 2025 Szpitalna 3, Pelplin Lokal 12 220 000 zł 4 082 zł/m² ? 53,9 m² ? 1/1 ? 3 3
    16 grudnia 2025 105, Lignowy Szlacheckie Lokal 7 280 000 zł 4 473 zł/m² ? 62,6 m² ? 1/1 ? 3 2
    16 grudnia 2025 Żwirki 12, Pelplin Lokal 1 130 000 zł 4 255 zł/m² ? 30,6 m² ? 1/1 ? 2 1
    10 grudnia 2025 Limanowskiego 11, Pelplin Lokal 6 150 000 zł 3 866 zł/m² ? 38,8 m² ? 1/1 ? 2 2
    4 grudnia 2025 48, Bielawki Lokal 3 15 000 zł 539 zł/m² ? 27,9 m² ? 1/1 ? 2 brak danych
    3 grudnia 2025 Mickiewicza 14, Pelplin Lokal 1 520 000 zł 5 422 zł/m² ? 95,9 m² ? 1/1 ? 4 1

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Pelplin

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Pelplin?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Pelplin wynosi 5 034 zł/m² na podstawie 73 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Pelplin?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 45,1 m² kosztowało w tym okresie medianowo 250 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Pelplin?

    Mediana ceny wynosi 7 394 zł/m² na rynku pierwotnym i 4 113 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w gminie Pelplin rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Pelplin spadły o 11,0% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 5 034 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to styczeń 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 16 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: styczeń 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych