Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Piaski
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 15 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
3 267zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
180 000zł
Mediana powierzchni ?
57,0m²
Liczba transakcji ?
17
- 28 sierpnia 2024 – 28 sierpnia 2026 · 17 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPiaski to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 77 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 17 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 3 267 zł/m², a mediana powierzchni 57,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 17 | 3 267 zł/m² | 180 000 zł | 57,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 6 | 3 930 zł/m² | 195 750 zł | Niska próba |
| 4 izby | 6 | 4 041 zł/m² | 255 000 zł | Niska próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 15 | 3 267 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 7 | 2 877 zł/m² | −25,8% | Niska próba |
| 2024 | 15 | 3 876 zł/m² | +114,7% | Niska próba |
| 2023 | 7 | 1 805 zł/m² | −23,4% | Niska próba |
| 2022 | 5 | 2 355 zł/m² | −16,1% | Niska próba |
| 2021 | 8 | 2 807 zł/m² | +4,7% | Niska próba |
| 2020 | 6 | 2 682 zł/m² | +6,5% | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Piaski; część danych: powiat gostyński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 128 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 516 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 52,6 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 073 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 082 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gostyński
- Liczba mieszkań w próbie
- 77
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −6,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −14 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gostyńskim w 2025 roku: 8 082 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 136,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 128 500 zł — z 72 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Piaski mieszkały 8 052 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 6,6%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 14 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 16,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 16,4%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,2%. Stan na koniec 2025 roku
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gostyńskim 18,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gostyńskim w 2025 roku: 5,0%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,3% do 5,0%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 623 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 154,7%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,6 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 2,3 do 1,6.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 082 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 623 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,0%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
4,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
8 052osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 083osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 969osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 322osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 389osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 756osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 265osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 320osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−14 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−1,7
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−2,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
54
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
68
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
18,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,6
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
7 843
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 902
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 28 sierpnia 2026, 58,64 m²
29, Szelejewo Drugie
245 000 złCena za metr kwadratowy: 4 178 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 58,64 m²
- 4 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 czerwca 2026, 52,6 m²
28, Szelejewo Drugie
250 000 złCena za metr kwadratowy: 4 753 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,6 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 marca 2026, 52,5 m²
26, Szelejewo Drugie
171 500 złCena za metr kwadratowy: 3 267 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,5 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 stycznia 2026, 27,87 m²
7, Szelejewo Drugie
25 205 złCena za metr kwadratowy: 904 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 27,87 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 grudnia 2025, 50,4 m²
13, Bodzewko Drugie
145 000 złCena za metr kwadratowy: 2 877 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,4 m²
- 2 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 września 2025, 57 m²
4, Drzęczewo Drugie
180 000 złCena za metr kwadratowy: 3 158 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2025, 75,9 m²
22, Szelejewo Drugie
100 000 złCena za metr kwadratowy: 1 318 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 75,9 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 czerwca 2025, 74,3 m²
33, Szelejewo Drugie
290 000 złCena za metr kwadratowy: 3 903 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 74,3 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 marca 2025, 47,9 m²
29, Szelejewo Drugie
220 000 złCena za metr kwadratowy: 4 593 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 lutego 2025, 58,33 m²
7, Szelejewo Drugie
107 063 złCena za metr kwadratowy: 1 835 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 58,33 m²
- 3 izby
- piętro 2
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Piaski?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Piaski wynosi 3 267 zł/m² na podstawie 17 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Piaski?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 57,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 180 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Piaski rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Piaski rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 3 267 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych