Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Gołańcz
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
1 697zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
100 000zł
Mediana powierzchni ?
53,2m²
Liczba transakcji ?
34
- 24 marca 2024 – 24 marca 2026 · 34 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: marzec 2026 · import 23 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaGołańcz to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 186 transakcji.
Mieszkania: 34 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 1 697 zł/m², a mediana powierzchni 53,2 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 34 | 1 697 zł/m² | 100 000 zł | 53,2 m² |
| Garaże Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 10 | 95 zł/m² | 86 586 zł | 967,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 55 | brak danych | 80 000 zł | 1 230,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 26 | 2 964 zł/m² | 370 000 zł | 105,1 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 3 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 23 | 2 068 zł/m² | 110 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 7 | 1 524 zł/m² | 100 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 5 | 1 050 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 29 | 2 068 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Gołańcz - obszar wiejski | 20 | 1 525 zł/m² |
| Gołańcz - miasto | 14 | 4 350 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 3 460 zł/m² | +24,3% | Niska próba |
| 2025 | 14 | 2 784 zł/m² | +114,5% | Niska próba |
| 2024 | 18 | 1 298 zł/m² | −70,2% | Niska próba |
| 2023 | 5 | 4 357 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Gołańcz; część danych: powiat wągrowiecki Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,7rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 115 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 041 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 53,2 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 391 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 754 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wągrowiecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 42
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −9,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −30 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wągrowieckim w 2025 roku: 7 754 zł miesięcznie. To 82,7% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 131,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 115 000 zł — z 42 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Gołańcz mieszkało 7 595 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 9,8%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 30 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,1%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,1%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie wągrowieckim 20,8 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie wągrowieckim w 2025 roku: 6,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,6% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 236 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 141,8%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,8 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 1,1 do 0,8.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 754 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 236 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,7%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
7 595osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 885osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 710osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 195osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 448osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 621osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 954osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 377osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−30 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−3,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−3,9
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,0
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
66
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
96
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
20,8
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,8
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
7 230
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
3 277
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 marca 2026 | WALKI MŁODYCH 35A, GOŁAŃCZ Lokal 21 Udziały wymagają uwagi ? | 200 000 zł | 3 460 zł/m² ? | 57,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 3 marca 2026 | 8A, Potulin Lokal 3 | 75 000 zł | 1 411 zł/m² ? | 53,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 4 lutego 2026 | OSADA 19, GOŁAŃCZ Lokal 1 | 260 000 zł | 5 221 zł/m² ? | 49,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 16 stycznia 2026 | KAROLA LIBELTA 57, GOŁAŃCZ Lokal 17 | 284 000 zł | 5 398 zł/m² ? | 52,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 14 stycznia 2026 | 21, Potulin Lokal 3 Udziały wymagają uwagi ? | 120 000 zł | 2 258 zł/m² ? | 53,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 1 grudnia 2025 | KAROLA LIBELTA 9, GOŁAŃCZ Lokal 6 | 210 000 zł | 4 217 zł/m² ? | 49,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 25 września 2025 | 5, Smogulec Lokal 5 | 100 000 zł | 1 764 zł/m² ? | 56,7 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 29 sierpnia 2025 | 22, Potulin Lokal 4 Udziały wymagają uwagi ? | 90 000 zł | 1 630 zł/m² ? | 55,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 28 sierpnia 2025 | 12, Potulin Lokal 3 Udziały wymagają uwagi ? | 80 000 zł | 1 505 zł/m² ? | 53,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 26 sierpnia 2025 | 5A, Smogulec Lokal 1 | 70 000 zł | 1 077 zł/m² ? | 65,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Gołańcz
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Gołańcz?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Gołańcz wynosi 1 697 zł/m² na podstawie 34 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Gołańcz?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 53,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 100 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Gołańcz?
Mediana ceny wynosi 1 050 zł/m² na rynku pierwotnym i 2 068 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Gołańcz rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Gołańcz nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 1 697 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to marzec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 23 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: marzec 2026. Import: 23 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych