Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Września
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
7 790zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
393 000zł
Mediana powierzchni ?
50,0m²
Liczba transakcji ?
143
- 26 maja 2025 – 26 maja 2026 · 143 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: maj 2026 · import 23 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaWrześnia to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 619 transakcji.
Mieszkania: 143 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 790 zł/m², a mediana powierzchni 50,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 143 | 7 790 zł/m² | 393 000 zł | 50,0 m² |
| Garaże Niska próba | 15 | 1 600 zł/m² | 40 000 zł | 25,0 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 6 | 3 260 zł/m² | 17 500 zł | 4,5 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 484 | 472 zł/m² | 436 175 zł | 1 969,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 183 | 130 zł/m² | 140 000 zł | 914,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 3 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 48 | 5 808 zł/m² | 390 000 zł | 78,2 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 5 | 8 708 zł/m² | 240 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 60 | 8 064 zł/m² | 363 207 zł | Wiarygodna |
| 3 pokoje | 57 | 7 824 zł/m² | 440 000 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 15 | 6 524 zł/m² | 520 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 6 pokoi | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 55 | 7 714 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 87 | 8 033 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Września - miasto | 201 | 7 704 zł/m² |
| Września - obszar wiejski | 24 | 6 236 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 219 | 7 472 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Września; część danych: powiat wrzesiński Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
5,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 381 500 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 7 472 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 50,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 69 130 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 7 967 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wrzesiński
- Liczba mieszkań w próbie
- 225
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +5,4%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +42 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wrzesińskim w 2025 roku: 7 967 zł miesięcznie. To 85,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,9%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 381 500 zł — z 219 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Września mieszkało 48 415 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 5,4%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 42 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,2%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie wrzesińskim 20,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 100 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie wrzesińskim w 2025 roku: 3,9%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,3% do 3,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 142 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 92,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 7,2 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 6,5 do 7,2.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 967 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 142 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
85,0%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
3,9%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,9%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
48 415osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
23 458osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
24 957osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
7 620osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
7 661osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
11 372osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
12 539osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
9 223osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+42 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,9
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
656
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
614
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
20,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
7,2
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
47 430
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
33 053
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7 października 2025 | Gen. Tadeusza Kutrzeby 13B, WRZEŚNIA Lokal 672 | 342 000 zł | 7 118 zł/m² ? | 48,1 m² ? | 1/1 ? | 2 | 5 |
| 2 października 2025 | 68 Pułku Piechoty 10, WRZEŚNIA Lokal 18 | 405 000 zł | 8 033 zł/m² ? | 50,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 0 |
| 1 października 2025 | Armii Poznań 2A, WRZEŚNIA Lokal 18 | 562 000 zł | 8 852 zł/m² ? | 63,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | 5 |
| 1 października 2025 | Romana Dmowskiego 5D, WRZEŚNIA Lokal 5B/6 | 306 000 zł | 4 924 zł/m² ? | 62,2 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 30 września 2025 | SPORTOWA 3, SOKOŁOWO Lokal 13 | 40 000 zł | 2 039 zł/m² ? | 19,6 m² ? | 1/1 ? | 1 | brak danych |
| 30 września 2025 | Antoniego Gendka 26, WRZEŚNIA Lokal 24 | 455 000 zł | 10 049 zł/m² ? | 45,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 3 |
| 29 września 2025 | Antoniego Zamysłowskiego 5/7, WRZEŚNIA Lokal 7 | 283 000 zł | 5 970 zł/m² ? | 47,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 29 września 2025 | Miłosławska 4, WRZEŚNIA Lokal 10 | 90 000 zł | 3 125 zł/m² ? | 28,8 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 26 września 2025 | Stefana Batorego 14, WRZEŚNIA Lokal 78 | 245 000 zł | 4 529 zł/m² ? | 54,1 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 24 września 2025 | Józefa Piłsudskiego 5, WRZEŚNIA Lokal 2 | 485 000 zł | 7 604 zł/m² ? | 63,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Września
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Września?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Września wynosi 7 790 zł/m² na podstawie 143 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Września?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 50,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 393 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Września?
Mediana ceny wynosi 7 714 zł/m² na rynku pierwotnym i 8 033 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Września rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Września nie można wiarygodnie porównać rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 7 790 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to maj 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 23 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: maj 2026. Import: 23 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych