Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Kęty
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 758zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
285 000zł
Mediana powierzchni ?
46,8m²
Liczba transakcji ?
144
- 5 sierpnia 2025 – 5 sierpnia 2026 · 144 akty notarialne
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · import 28 września 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKęty to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 514 transakcji.
Mieszkania: 144 transakcje. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 758 zł/m², a mediana powierzchni 46,8 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 144 | 5 758 zł/m² | 285 000 zł | 46,8 m² |
| Garaże Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | 26 | 1 704 zł/m² | 30 000 zł | 18,2 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 117 | 112 zł/m² | 120 000 zł | 992,5 m² |
| Działki rolne Niska próba | 8 | brak danych | brak danych | 2 138,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 9 | 40 zł/m² | 20 000 zł | 490,0 m² |
| Budynki Niska próba | 49 | 3 709 zł/m² | 485 000 zł | 92,2 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 17 | 6 724 zł/m² | 322 368 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 36 | 5 758 zł/m² | 212 250 zł | Wiarygodna |
| 3 pokoje | 59 | 5 427 zł/m² | 259 900 zł | Wiarygodna |
| 4 pokoje | 28 | 6 462 zł/m² | 380 000 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 58 | 7 996 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 56 | 6 614 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Kęty - miasto | 290 | 5 744 zł/m² |
| Kęty - obszar wiejski | 4 | brak danych |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 110 | 5 793 zł/m² | −5,9% | Wiarygodna |
| 2025 | 167 | 6 159 zł/m² | −5,0% | Wiarygodna |
| 2024 | 117 | 6 485 zł/m² | +11,0% | Wiarygodna |
| 2023 | 61 | 5 843 zł/m² | +13,6% | Wiarygodna |
| 2022 | 91 | 5 144 zł/m² | +5,9% | Wiarygodna |
| 2021 | 25 | 4 857 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Kęty; część danych: powiat oświęcimski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
4,2rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 296 250 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 859 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 49,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 287 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 108 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat oświęcimski
- Liczba mieszkań w próbie
- 574
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −3,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +5 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie oświęcimskim w 2025 roku: 8 108 zł miesięcznie. To 86,5% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 120,5%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 296 250 zł — z 571 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,2 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Kęty mieszkało 33 014 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 3,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 5 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,7% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,1%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie oświęcimskim 19,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie oświęcimskim w 2025 roku: 5,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,5% do 5,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 025 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 164,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 2,7 do 4,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 108 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 025 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,5%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
5,5%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,7%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
33 014osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
16 078osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
16 936osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 859osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
4 999osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
7 154osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
9 015osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
6 987osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+5 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,1
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
302
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
297
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
19,1
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,9
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
30 760
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
22 381
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 lipca 2026 | Pułkownika Stanisława Królickiego 5, Kęty Lokal 8 | 250 000 zł | 6 460 zł/m² ? | 38,7 m² ? | 1/1 ? | 2 | 1 |
| 20 lipca 2026 | Kleparz Lokal 9 Udziały wymagają uwagi ? | 539 160 zł | 9 409 zł/m² ? | 57,3 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 20 lipca 2026 | Kleparz Lokal 10 Udziały wymagają uwagi ? | 511 700 zł | 8 558 zł/m² ? | 59,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 5 |
| 16 lipca 2026 | Kleparz Lokal 8 Udziały wymagają uwagi ? | 339 662 zł | 8 866 zł/m² ? | 38,3 m² ? | 1/1 ? | 2 | 3 |
| 15 lipca 2026 | Tadeusza Kościuszki 114E, Kęty Lokal 50 | 332 600 zł | 9 697 zł/m² ? | 34,3 m² ? | 1/1 ? | 1 | 5 |
| 13 lipca 2026 | 700-lecia 11, Kęty Lokal 15 | 420 000 zł | 7 119 zł/m² ? | 59,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 6 lipca 2026 | Krakowska 10, Kęty Lokal 3 | 105 000 zł | 3 031 zł/m² ? | 34,6 m² ? | 1/1 ? | 2 | brak danych |
| 3 lipca 2026 | Batalionów Chłopskich 1, Kęty Lokal 52 | 192 700 zł | 5 577 zł/m² ? | 34,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 3 lipca 2026 | Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10, Kęty Lokal 23 | 188 000 zł | 7 402 zł/m² ? | 25,4 m² ? | 1/1 ? | 2 | 4 |
| 2 lipca 2026 | Kleparz Lokal 6 Udziały wymagają uwagi ? | 462 840 zł | 8 440 zł/m² ? | 54,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 6 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Kęty
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Kęty?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Kęty wynosi 5 758 zł/m² na podstawie 144 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Kęty?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 285 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Kęty?
Mediana ceny wynosi 7 996 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 614 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 79,2%.
Czy ceny mieszkań w gminie Kęty rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Kęty wzrosły o 9,1% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 758 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 28 września 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Import: 28 września 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych