Gmina
Ceny mieszkań w gminie Wadowice
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
9 437 zł/m²
-4,1% r/r
Mediana ceny całkowitej
410 000 zł
Mediana metrażu
41,7 m²
Liczba transakcji
96
Ostatnie 12 miesięcy · 96 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026
Opis obszaru
Wadowice to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 5 405 transakcji.
Mieszkania: 96 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 9 437 zł/m², a mediana metrażu 41,7 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 1154 | 5 200 zł/m² | 260 000 zł | 49,2 m² |
| Garaże | 13 | 1 041 zł/m² | 19 000 zł | 18,0 m² |
| Handlowo-usługowe | 13 | 4 434 zł/m² | 238 050 zł | 58,2 m² |
| Biurowe | 6 | 3 200 zł/m² | 123 514 zł | 45,6 m² |
| Inne lokale | 28 | 2 982 zł/m² | 190 000 zł | 38,3 m² |
| Działki budowlane | 1862 | 38 zł/m² | 60 000 zł | 804,0 m² |
| Działki rolne | 1207 | 10 zł/m² | 26 300 zł | 929,0 m² |
| Działki pozostałe | 641 | 16 zł/m² | 15 000 zł | 480,5 m² |
| Budynki | 852 | 2 675 zł/m² | 275 000 zł | 99,5 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 1 pokój | 7 | 10 551 zł/m² | 360 000 zł | Niska próba |
| 2 pokoje | 39 | 10 695 zł/m² | 386 540 zł | Co najmniej 30 aktów |
| 3 pokoje | 28 | 8 498 zł/m² | 417 500 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 18 | 8 249 zł/m² | 535 142 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 4 | 5 500 zł/m² | 423 380 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 50 | 10 527 zł/m² |
| Rynek wtórny | 46 | 7 583 zł/m² |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Wadowice - miasto | 210 | 8 864 zł/m² |
| Wadowice - obszar wiejski | 24 | 7 179 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 44 | 9 311 zł/m² | -1,2% | Wiarygodna |
| 2025 | 112 | 9 420 zł/m² | +12,2% | Wiarygodna |
| 2024 | 142 | 8 395 zł/m² | +14,5% | Wiarygodna |
| 2023 | 82 | 7 329 zł/m² | +23,0% | Wiarygodna |
| 2022 | 78 | 5 957 zł/m² | +15,7% | Wiarygodna |
| 2021 | 74 | 5 150 zł/m² | -7,1% | Wiarygodna |
| 2020 | 156 | 5 545 zł/m² | +30,7% | Wiarygodna |
| 2019 | 44 | 4 243 zł/m² | +1,6% | Wiarygodna |
| 2018 | 47 | 4 178 zł/m² | +12,7% | Wiarygodna |
| 2017 | 30 | 3 708 zł/m² | +3,1% | Wiarygodna |
| 2016 | 23 | 3 595 zł/m² | +51,6% | Niska próba |
| 2015 | 5 | 2 371 zł/m² | -12,4% | Niska próba |
| 2014 | 7 | 2 708 zł/m² | -33,6% | Niska próba |
| 2013 | 44 | 4 079 zł/m² | +66,2% | Wiarygodna |
| 2012 | 3 | 2 454 zł/m² | -8,0% | Niska próba |
| 2011 | 8 | 2 668 zł/m² | -22,5% | Niska próba |
| 2010 | 21 | 3 444 zł/m² | — | Niska próba |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Wadowice; część danych: powiat wadowickiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wadowickim w 2025 r.: 7 665 zł miesięcznie. To 81,7% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 146%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 260 000 zł — z 1 154 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Wadowice mieszkało 36 050 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców spadła o 5,4%. W 2025 r. wyprowadziło się stąd o 32 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,8%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie wadowickim 13,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 14,8 do 13,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie wadowickim w 2025 r.: 6,3%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 8,7% do 6,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 6 873 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 139,4%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 3,3 do 4,1.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 260 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 200 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 49,2 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 5 555 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 7 665 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat wadowicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1154
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie wadowickim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Wadowice
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Wadowice ubyły 32 osoby przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie wadowickim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20.05.2026 | Emila Zegadłowicza 39, Wadowice Lokal 9_LOK | 685 000 zł | 7 567 zł/m² ? | 90,5 m² ? | 1/1 ? | 5 | 4 |
| 20.05.2026 | Osiedle XX-lecia Konstytucji RP 14, Wadowice Lokal 17_LOK | 415 000 zł | 9 432 zł/m² ? | 44,0 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 15.05.2026 | Górnica 57, Roków Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 569 000 zł | 7 933 zł/m² ? | 71,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 13.05.2026 | Juliusza Słowackiego 6, Wadowice Lokal 2_LOK | 620 000 zł | 5 465 zł/m² ? | 113,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 08.05.2026 | Wadowity 6, Wadowice Lokal 6_LOK | 330 000 zł | 8 156 zł/m² ? | 40,5 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 07.05.2026 | Osiedle XX-lecia Konstytucji RP 17, Wadowice Lokal 43_LOK | 489 000 zł | 9 437 zł/m² ? | 51,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 05.05.2026 | Niwy 22, Wadowice Lokal 24_LOK | 540 920 zł | 9 275 zł/m² ? | 58,3 m² ? | 1/1 ? | 4 | 3 |
| 30.04.2026 | Wadowity 28, Wadowice Lokal 10_LOK | 250 000 zł | 5 285 zł/m² ? | 47,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 28.04.2026 | Zygmunta Krasińskiego 31, Wadowice Lokal 53_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 508 000 zł | 9 252 zł/m² ? | 54,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 5 |
| 27.04.2026 | Osiedle Mikołaja Kopernika 8, Wadowice Lokal 59_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 18 000 zł | 2 919 zł/m² ? | 6,2 m² ? | 6/36 ? | 3 | 2 |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Wadowice wynosi 9 437 zł/m² na podstawie 96 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 41,7 m² kosztowało w tym okresie medianowo 410 000 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Mediana ceny wynosi 10 527 zł/m² na rynku pierwotnym i 7 583 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Wadowice spadły o 4,1% rok do roku.
Cena transakcyjna 9 437 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 15 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.