Powiat

Ceny mieszkań w powiecie żyrardowskim

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: powiat powiat żyrardowski 1438 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

8 664 zł/m²

+3,3% r/r

Mediana ceny całkowitej

331 055 zł

Mediana metrażu

37,5 m²

Liczba transakcji

80

Ostatnie 12 miesięcy · 80 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 16 sierpnia 2026

Opis obszaru

powiat żyrardowski to powiat. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 3 522 transakcje.

Mieszkania: 80 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 8 664 zł/m², a mediana metrażu 37,5 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 823 4 595 zł/m² 214 000 zł 46,1 m²
Garaże 30 1 443 zł/m² 30 750 zł 22,5 m²
Handlowo-usługowe 4 4 291 zł/m² 170 000 zł 48,5 m²
Inne lokale 17 3 871 zł/m² 157 000 zł 44,4 m²
Działki budowlane 1374 215 zł/m² 184 360 zł 1 197,0 m²
Działki rolne 701 15 zł/m² 166 250 zł 3 000,0 m²
Działki pozostałe 49 15 zł/m² 86 000 zł 2 263,0 m²
Budynki 658 9 351 zł/m² 805 000 zł 85,9 m²

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.

Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m²
Mszczonów 97 8 588 zł/m²
Żyrardów 53 7 106 zł/m²
Radziejowice 1 6 236 zł/m²
Wiskitki 1 8 602 zł/m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

powiat żyrardowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żyrardowskim w 2025 r.: 9 121 zł miesięcznie. To 97,2% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 127,8%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 214 000 zł — z 823 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie żyrardowskim 36,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 500 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 27,4 do 36,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie żyrardowskim w 2025 r.: 8,9%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 13,9% do 8,9%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 6,0 do 4,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
2,7 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
214 000 zł
Mediana ceny za m²
4 595 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
46,1 m²
Szacunkowy dochód netto
6 547 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
9 121 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat żyrardowski
Liczba mieszkań w próbie
823
Cena całego mieszkania 214 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 78 569 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 109 448 zł

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie żyrardowskim

?
9 121 zł+127,8%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Wynagrodzenie vs Polska?
97,2%+0,8
Stopa bezrobocia?
8,9%-5,0

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie żyrardowskim

?
36,9+9,5
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
4,1-1,9

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
22.06.2026 Północna 16, Mszczonów Lokal 28_LOK 495 000 zł 7 857 zł/m² ? 63,0 m² ? 4
10.06.2026 Ziołowa 30C, Żyrardów Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 938 770 zł 8 940 zł/m² ? 105,0 m² ? 4 1
08.06.2026 11 Listopada 40, Żyrardów Lokal 11_LOK Udziały wymagają uwagi ? 760 000 zł 10 615 zł/m² ? 71,6 m² ? 4 3
28.05.2026 Chmielna 54BH, Żyrardów Lokal 1_LOK 673 385 zł 7 423 zł/m² ? 90,7 m² ? 1
26.05.2026 Polskiej Organizacji Wojskowej 2b, Żyrardów Lokal 17_LOK 500 000 zł 8 489 zł/m² ? 58,9 m² ? 2 3
20.05.2026 Chabrowa 9, Żyrardów Lokal 78_LOK 419 336 zł 7 419 zł/m² ? 56,5 m² ? 3 5
14.05.2026 Północna 6, Mszczonów Lokal 20_LOK 560 000 zł 8 434 zł/m² ? 66,4 m² ? 4
11.05.2026 KAPITANA STANISŁAWA PAŁACA 37, Żyrardów Lokal 21_LOK Udziały wymagają uwagi ? 750 000 zł 11 189 zł/m² ? 67,0 m² ? 4 5
11.05.2026 Piotra Wysockiego 16, Żyrardów Lokal 8_LOK 239 800 zł 10 200 zł/m² ? 23,5 m² ? 1 2
11.05.2026 Piotra Wysockiego 16, Żyrardów Lokal 5_LOK 280 900 zł 10 200 zł/m² ? 27,5 m² ? 1 2

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie żyrardowskim