Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Tarczyn

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

1418063

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

9 049zł/m²

Cena transakcyjna +14,1% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

550 914zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

57,2m²

Liczba transakcji ?

197

  • 22 września 2025 – 22 września 2026 · 197 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 18 października 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Tarczyn to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 220 transakcji.

Mieszkania: 197 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 9 049 zł/m², a mediana powierzchni 57,2 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 197 9 049 zł/m² 550 914 zł 57,2 m²
Garaże Niska próba 7 1 567 zł/m² 35 000 zł 25,5 m²
Handlowo-usługowe 1 brak danych brak danych brak danych
Inne lokale 1 brak danych brak danych brak danych
Działki budowlane 180 173 zł/m² 205 000 zł 1 057,0 m²
Działki rolne Niska próba 29 45 zł/m² 258 500 zł 2 260,5 m²
Działki pozostałe Niska próba 6 brak danych brak danych 2 410,0 m²
Budynki 63 7 806 zł/m² 984 000 zł 124,0 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 99,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 2 brak danych brak danych za mała próba
2 pokoje 51 9 748 zł/m² 425 437 zł Wiarygodna
3 pokoje 61 9 022 zł/m² 491 870 zł Wiarygodna
4 pokoje 59 8 540 zł/m² 675 000 zł Wiarygodna
5 pokoi 13 7 400 zł/m² 787 000 zł Niska próba
6 pokoi 9 6 633 zł/m² 763 889 zł Niska próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 162 8 930 zł/m² Wiarygodna
Rynek wtórny 35 10 275 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Tarczyn - miasto 239 8 699 zł/m²
Tarczyn - obszar wiejski 106 7 400 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 163 9 100 zł/m² +9,0% Wiarygodna
2025 167 8 350 zł/m² +14,5% Wiarygodna
2024 148 7 291 zł/m² +19,3% Wiarygodna
2023 129 6 114 zł/m² +1,4% Wiarygodna
2022 58 6 028 zł/m² +32,7% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Tarczyn; część danych: powiat piaseczyński Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    5,6rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    450 119 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    7 482 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    57,9 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    79 796 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    9 271 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat piaseczyński
    Liczba mieszkań w próbie
    721

    Tempo zmian okolicy ?

    rosnąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    +13,0%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +175 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie piaseczyńskim w 2025 roku: 9 271 zł miesięcznie. To 98,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 130%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 450 119 zł — z 721 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.

    Życie na co dzień

    • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Tarczyn mieszkało 12 777 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 13%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 175 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 16,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 19,0%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie piaseczyńskim 15,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 5 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie piaseczyńskim w 2025 roku: 3,7%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,3% do 3,7%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 529 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 114,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 28,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 4,1 do 28,1.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    9 271 złmiesięcznie

    +130,0%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    9 529 złrocznie

    +114,4%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    98,9%

    +1,8

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    3,7%

    −2,6

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    2,5%

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    12 777osób

    +13,0%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    6 242osoby

    +12,7%48,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 535osób

    +13,4%51,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    2 107osób

    +9,6%16,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    2 034osoby

    +1,6%15,9% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 691osób

    −2,7%21,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 521osób

    +20,7%27,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 424osoby

    +42,9%19,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +175 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    13,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    11,8

    +8,1

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    2,1

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    296

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    121

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    15,2

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    28,1

    +24,0

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    12 753

    +13,4%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    8 041

    +15,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    2 września 2026 ZIELONE SADY 3 lok. 8, Tarczyn Lokal Udziały wymagają uwagi ? 549 900 zł 16 479 zł/m² ? 33,4 m² ? 1/1 ? 2 1
    2 września 2026 Wierzbowa 19 lok. 1, Grzędy Lokal 790 000 zł 7 814 zł/m² ? 101,1 m² ? 1/1 ? 5 1
    25 sierpnia 2026 OSIEDLE USTRONIE 2 lok. 13, Tarczyn Lokal 395 000 zł 8 229 zł/m² ? 48,0 m² ? 1/1 ? 4 3
    14 sierpnia 2026 LILIOWA 4 lok. 1, Tarczyn Lokal 760 000 zł 13 826 zł/m² ? 55,0 m² ? 1/1 ? 2 1
    28 lipca 2026 ZIELONE SADY 3 lok. 42, Tarczyn Lokal 490 000 zł 9 378 zł/m² ? 52,3 m² ? 1/1 ? 3 1
    17 lipca 2026 Prosta 2B lok. 2, Przypki Lokal 965 000 zł 13 327 zł/m² ? 72,4 m² ? 1/1 ? 4 1
    17 lipca 2026 Prosta 2B lok. 1, Przypki Lokal 697 000 zł 9 626 zł/m² ? 72,4 m² ? 1/1 ? 4 1
    16 lipca 2026 Prosta 2F lok. 1, Przypki Lokal 872 100 zł 12 156 zł/m² ? 71,7 m² ? 1/1 ? 4 1
    16 lipca 2026 Prosta 2C lok. 2, Przypki Lokal 597 000 zł 8 088 zł/m² ? 73,8 m² ? 1/1 ? 4 1
    15 lipca 2026 Dębowa 52 lok. 2, Marylka Lokal Udziały wymagają uwagi ? 929 000 zł 6 875 zł/m² ? 135,1 m² ? 1/1 ? 5 1

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Tarczyn

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Tarczyn?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Tarczyn wynosi 9 049 zł/m² na podstawie 197 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Tarczyn?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 57,2 m² kosztowało w tym okresie medianowo 550 914 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Tarczyn rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Tarczyn wzrosły o 14,1% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 9 049 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 18 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 18 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych