Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Chęciny
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 13 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 085zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
320 000zł
Mediana powierzchni ?
51,0m²
Liczba transakcji ?
14
- 11 sierpnia 2024 – 11 sierpnia 2026 · 14 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaChęciny to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 29 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 14 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 085 zł/m², a mediana powierzchni 51,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 14 | 6 085 zł/m² | 320 000 zł | 51,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 3 izby | 7 | 6 122 zł/m² | 300 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 5 | 6 085 zł/m² | 360 000 zł | Niska próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 13 | 6 085 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Chęciny - miasto | 13 | 6 096 zł/m² |
| Chęciny - obszar wiejski | 1 | brak danych |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5 | 6 085 zł/m² | +8,2% | Niska próba |
| 2024 | 10 | 5 624 zł/m² | +75,4% | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Chęciny; część danych: powiat kielecki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
3,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 255 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 095 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 57,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 008 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 707 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kielecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 29
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −2,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +7 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kieleckim w 2025 roku: 7 707 zł miesięcznie. To 82,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 137,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 255 000 zł — z 28 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 3,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 28 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Chęciny mieszkało 14 689 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 2,2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 7 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,1%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kieleckim 13,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie kieleckim w 2025 roku: 7,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 15,3% do 7,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 013 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 146%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,0 do 4,1.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 707 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 013 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,3%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
14 689osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
7 178osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
7 511osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
2 080osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 345osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 156osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 058osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
3 050osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+7 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
0,5
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
0,1
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
155
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
148
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
13,0
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,1
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
14 674
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
5 170
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 sierpnia 2026, 72,7 m²
Osiedle Sosnówka 8, Chęciny
445 000 złCena za metr kwadratowy: 6 121 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 72,7 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 lutego 2026, 47,8 m²
Osiedle Sosnówka 6, Chęciny
355 000 złCena za metr kwadratowy: 7 427 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 47,8 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 lutego 2026, 39,2 m²
Osiedle Sosnówka 1a, Chęciny
180 000 złCena za metr kwadratowy: 4 592 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 39,2 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 stycznia 2026, 49,3 m²
Osiedle Sosnówka 7, Chęciny
300 000 złCena za metr kwadratowy: 6 085 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,3 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 listopada 2025, 51,1 m²
Czerwona Góra 6, Chęciny
387 000 złCena za metr kwadratowy: 7 573 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,1 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 lipca 2025, 52,38 m²
Osiedle Północ 93C, Chęciny
650 000 złCena za metr kwadratowy: 12 409 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 52,38 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 czerwca 2025, 61,3 m²
Osiedle Sosnówka 11, Chęciny
360 000 złCena za metr kwadratowy: 5 873 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 61,3 m²
- 4 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 kwietnia 2025, 72,3 m²
Wygwizdów
160 000 złCena za metr kwadratowy: 2 213 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 72,3 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 stycznia 2025, 50,9 m²
Czerwona Góra 1, Chęciny
37 056 złCena za metr kwadratowy: 728 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,9 m²
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 stycznia 2025, 49,3 m²
Osiedle Sosnówka 4, Chęciny
300 000 złCena za metr kwadratowy: 6 085 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,3 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Chęciny?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Chęciny wynosi 6 085 zł/m² na podstawie 14 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Chęciny?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 51,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 320 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Chęciny rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Chęciny rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 085 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych