Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Morawica
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 11 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 594zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
639 000zł
Mediana powierzchni ?
116,0m²
Liczba transakcji ?
11
- 8 września 2024 – 8 września 2026 · 11 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaMorawica to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 781 transakcji.
Mieszkania: 11 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 594 zł/m², a mediana powierzchni 116,0 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 11 | 5 594 zł/m² | 639 000 zł | 116,0 m² |
| Działki budowlane Niska próba | 245 | 122 zł/m² | 170 000 zł | 1 167,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 51 | 18 zł/m² | 120 000 zł | 4 646,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 13 | 17 zł/m² | 40 375 zł | 2 535,0 m² |
| Budynki Niska próba | 10 | 4 914 zł/m² | 672 500 zł | 134,3 m² |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 6 | 5 551 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 5 | 6 683 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Morawica - obszar wiejski | 9 | 5 594 zł/m² |
| Morawica - miasto | 2 | brak danych |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 5 551 zł/m² | brak danych | Niska próba |
| 2022 | 7 | 5 771 zł/m² | −4,1% | Niska próba |
| 2021 | 5 | 6 018 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Morawica; część danych: powiat kielecki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
5,7rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 385 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 5 771 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 64,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 008 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 707 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat kielecki
- Liczba mieszkań w próbie
- 25
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +11,9%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +145 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie kieleckim w 2025 roku: 7 707 zł miesięcznie. To 82,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 137,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 385 000 zł — z 25 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Niska próba: mediana z 25 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Morawica mieszkały 18 222 osoby. Od 2017 roku liczba mieszkańców wzrosła o 11,9%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 145 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 17,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 15,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,6%. Stan na koniec 2025 roku
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie kieleckim 13,0 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 200 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie kieleckim w 2025 roku: 7,3%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 15,3% do 7,3%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 663 zł na mieszkańca. Od 2017 roku dochody wzrosły o 96,1%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 7,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2017 roku wskaźnik wzrósł z 6,0 do 7,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 707 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 663 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
7,3%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,5%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
18 222osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
9 191osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
9 031osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 110osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
3 209osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
3 939osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
5 170osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 794osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+145 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
8,0
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
7,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,8
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
349
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
204
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
13,0
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
7,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
17 974
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
14 680
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 31 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 18, Brzeziny
639 000 złCena za metr kwadratowy: 5 508 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 18, Brzeziny
979 000 złCena za metr kwadratowy: 8 439 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 6, Brzeziny
649 000 złCena za metr kwadratowy: 5 594 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 12, Brzeziny
619 000 złCena za metr kwadratowy: 5 336 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 12, Brzeziny
649 000 złCena za metr kwadratowy: 5 594 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 6, Brzeziny
914 000 złCena za metr kwadratowy: 7 879 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 116,01 m²
Segmentowa 10, Brzeziny
629 000 złCena za metr kwadratowy: 5 422 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,01 m²
- piętro 1
- rynek pierwotny
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 kwietnia 2026, 54,81 m²
Spacerowa 1, Morawica
170 000 złCena za metr kwadratowy: 3 102 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,81 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 grudnia 2025, 63,97 m²
Zastawie
679 000 złCena za metr kwadratowy: 10 614 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 63,97 m²
- 4 izby
- piętro 2
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 lipca 2025, 46,62 m²
Spacerowa 1, Morawica
365 000 złCena za metr kwadratowy: 7 829 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 46,62 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Morawica?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Morawica wynosi 5 594 zł/m² na podstawie 11 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Morawica?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 116,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 639 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Morawica?
Mediana ceny wynosi 5 551 zł/m² na rynku pierwotnym i 6 683 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Morawica rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Morawica rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 5 594 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych