Powiat

Ceny mieszkań w powiecie będzińskim

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: powiat powiat będziński 2401 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

5 447 zł/m²

-20,2% r/r

Mediana ceny całkowitej

250 000 zł

Mediana metrażu

48,8 m²

Liczba transakcji

750

Ostatnie 12 miesięcy · 750 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import: 16 sierpnia 2026

Opis obszaru

powiat będziński to powiat. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 24 566 transakcji.

Mieszkania: 750 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 5 447 zł/m², a mediana metrażu 48,8 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 6251 2 934 zł/m² 145 000 zł 47,7 m²
Garaże 258 2 669 zł/m² 45 000 zł 16,8 m²
Handlowo-usługowe 19 1 922 zł/m² 200 000 zł 53,6 m²
Biurowe 2 7 451 zł/m² 145 000 zł 66,0 m²
Inne lokale 543 818 zł/m² 15 000 zł 17,3 m²
Działki budowlane 8451 80 zł/m² 111 108 zł 740,0 m²
Działki rolne 4147 24 zł/m² 65 000 zł 937,0 m²
Działki pozostałe 586 43 zł/m² 20 000 zł 305,0 m²
Budynki 5137 3 371 zł/m² 235 000 zł 57,2 m²

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.

Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m²
Będzin 870 5 527 zł/m²
Czeladź 331 4 766 zł/m²
Siewierz 250 6 974 zł/m²
Wojkowice 76 4 229 zł/m²
Mierzęcice 21 5 111 zł/m²
Bobrowniki 14 3 549 zł/m²
Sławków 7 4 383 zł/m²
Psary 4 1 531 zł/m²

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

powiat będziński

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: plusy i znaki zapytania

Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie będzińskim w 2025 r.: 8 230 zł miesięcznie. To 87,8% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 138,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 145 000 zł — z 6 251 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,0 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Przestępczość rośnie.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie będzińskim 28,1 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik wzrósł z 27,9 do 28,1.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie będzińskim w 2025 r.: 6,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 13,1% do 6,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Buduje się tu coraz więcej.W 2017 r. oddano tu do użytku 1,9 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik wzrósł z 1,5 do 1,9.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
2,0 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
145 000 zł
Mediana ceny za m²
2 934 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
47,7 m²
Szacunkowy dochód netto
5 941 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 230 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat będziński
Liczba mieszkań w próbie
6251
Cena całego mieszkania 145 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 71 288 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 98 766 zł

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie będzińskim

?
8 230 zł+138,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Wynagrodzenie vs Polska?
87,8%+4,7
Stopa bezrobocia?
6,4%-6,7

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie będzińskim

?
28,1+0,2
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
1,9+0,4

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
22.07.2026 Krakowska 3c, Czeladź Lokal 41_LOK 240 000 zł 4 933 zł/m² ? 48,7 m² ? 3 4
22.07.2026 3 Kwietnia 5, Czeladź Lokal 4_LOK 140 000 zł 2 977 zł/m² ? 47,0 m² ? 4 2
20.07.2026 Nowopogońska 212, Czeladź Lokal 3_LOK 150 000 zł 3 054 zł/m² ? 49,1 m² ? 3 2
20.07.2026 gen. Władysława Andersa 13, Będzin Lokal 14_LOK 320 000 zł 6 449 zł/m² ? 49,6 m² ? 3 5
16.07.2026 Miła 4, Czeladź Lokal 10_LOK 320 000 zł 5 303 zł/m² ? 60,3 m² ? 4 3
16.07.2026 Staffa 2, Wojkowice Lokal 1_LOK 195 000 zł 6 220 zł/m² ? 31,4 m² ? 2 1
16.07.2026 Zwycięstwa 14b, Czeladź Lokal 2_LOK 192 000 zł 6 349 zł/m² ? 30,2 m² ? 2 1
15.07.2026 Szpitalna 29a, Czeladź Lokal 4_LOK 520 000 zł 7 018 zł/m² ? 74,1 m² ? 5 2
15.07.2026 Stanisława Skalskiego 3, Będzin Lokal 17_LOK 310 000 zł 8 014 zł/m² ? 38,7 m² ? 3 2
10.07.2026 dr. Adama Bilika 1, Będzin Lokal 26_LOK 75 000 zł 2 016 zł/m² ? 37,2 m² ? 3 3

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie będzińskim