Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Kolno
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 5 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 110zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
150 000zł
Mediana powierzchni ?
59,8m²
Liczba transakcji ?
10
- 21 sierpnia 2024 – 21 sierpnia 2026 · 10 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaKolno to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 345 transakcji.
Mieszkania: 10 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 110 zł/m², a mediana powierzchni 59,8 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 10 | 2 110 zł/m² | 150 000 zł | 59,8 m² |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 17 | 114 zł/m² | 141 103 zł | 1 290,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 26 | 4,01 zł/m² | 46 000 zł | 5 850,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
Ceny mieszkań według liczby izb ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 4 izby | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 5 | 2 110 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 5 | 1 059 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Kolno; część danych: powiat olsztyński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 100 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 1 840 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 58,8 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 711 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 160 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat olsztyński
- Liczba mieszkań w próbie
- 53
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −18,5%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −6 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie olsztyńskim w 2025 roku: 8 160 zł miesięcznie. To 87,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 129,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 100 000 zł — z 29 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.Niska próba: mediana z 29 transakcji. Przy mniej niż 30 transakcjach jedna nietypowa sprzedaż mocno ją przesuwa, więc traktuj tę kwotę jako orientacyjną.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Kolno mieszkało 2 689 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 18,5%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 6 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 65,5%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie olsztyńskim 11,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie olsztyńskim w 2025 roku: 6,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 17,5% do 6,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 717 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 128,6%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 0,4 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik prawie się nie zmienił z 0,0 do 0,4.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 160 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
8 717 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,8%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
7,1%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
2 689osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
1 397osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
1 292osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
356osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
430osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
535osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
797osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
571osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−6 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−2,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−2,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,0
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
25
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
31
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
11,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
0,4
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
2 501
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
1 014
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 21 sierpnia 2026, 30,8 m²
BĘSIA 6, BĘSIA
65 000 złCena za metr kwadratowy: 2 110 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 30,8 m²
- 2 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 lipca 2026, 87,5 m²
6, Lutry
85 000 złCena za metr kwadratowy: 971 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 87,5 m²
- 3 izby
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 maja 2026, 59,7 m²
10, Bęsia
125 000 złCena za metr kwadratowy: 2 094 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,7 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 maja 2026, 68,6 m²
14, Tejstymy
150 000 złCena za metr kwadratowy: 2 187 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 68,6 m²
- 4 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 maja 2026, 57,8 m²
25a, Kolno
20 000 złCena za metr kwadratowy: 346 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57,8 m²
- 3 izby
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 kwietnia 2026, 112,27 m²
21, Kabiny
160 000 złCena za metr kwadratowy: 1 425 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 112,27 m²
- 3 izby
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 19 sierpnia 2025, 92,4 m²
6, Otry
170 000 złCena za metr kwadratowy: 1 840 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 92,4 m²
- 4 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 kwietnia 2025, 45,9 m²
17, Kruzy
200 000 złCena za metr kwadratowy: 4 357 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 45,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 marca 2025, 49,9 m²
9, Wólka
60 000 złCena za metr kwadratowy: 1 202 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,9 m²
- 3 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 listopada 2024, 59,8 m²
33A, Bęsia
25 667 złCena za metr kwadratowy: 429 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 59,8 m²
- 4 izby
- udziały wymagają uwagi
- poza medianami cen
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Kolno?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Kolno wynosi 2 110 zł/m² na podstawie 10 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Kolno?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 59,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 150 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Kolno rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Kolno rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 110 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych