Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań w gminie Piła

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

3019011

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

7 958zł/m²

Cena transakcyjna +2,2% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

393 293zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

49,0m²

Liczba transakcji ?

60

  • 27 lipca 2025 – 27 lipca 2026 · 60 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 7 października 2026
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Piła to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 988 transakcji.

Mieszkania: 60 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 7 958 zł/m², a mediana powierzchni 49,0 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 60 7 958 zł/m² 393 293 zł 49,0 m²
Garaże 68 1 506 zł/m² 43 500 zł 29,9 m²
Handlowo-usługowe 4 brak danych brak danych brak danych
Inne lokale Niska próba 6 2 980 zł/m² 15 000 zł 4,9 m²
Działki budowlane 94 224 zł/m² 256 699 zł 965,5 m²
Działki rolne Niska próba 8 brak danych brak danych 3 003,0 m²
Działki pozostałe 1 brak danych brak danych brak danych
Budynki Niska próba 121 2 127 zł/m² 130 902 zł 58,4 m²

Ceny mieszkań według liczby pokoi ?

Pokrycie pola liczby pokoi: 100,0%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby pokoi
Liczba pokoi Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 pokój 31 7 950 zł/m² 499 138 zł Wiarygodna
2 pokoje 6 8 099 zł/m² 283 474 zł Niska próba
3 pokoje 13 7 955 zł/m² 400 000 zł Niska próba
4 pokoje 4 brak danych brak danych za mała próba
5 pokoi 2 brak danych brak danych za mała próba

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek pierwotny 46 7 970 zł/m² Wiarygodna
Rynek wtórny 10 5 988 zł/m² Niska próba

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Piła 39 7 633 zł/m²
Piła 35 7 955 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 11 6 777 zł/m² −14,8% Niska próba
2025 58 7 950 zł/m² +21,1% Wiarygodna
2024 102 6 563 zł/m² +8,3% Wiarygodna
2023 70 6 060 zł/m² brak danych Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Piła; część danych: powiat pilski Bank Danych Lokalnych GUS

    Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    4,9rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    355 791 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    6 525 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    54,3 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    72 176 zł
    Wynagrodzenie brutto według GUS
    8 339 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat pilski
    Liczba mieszkań w próbie
    250

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −7,3%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −193 osoby

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie pilskim w 2025 roku: 8 339 zł miesięcznie. To 89,0% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 133,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 355 791 zł — z 242 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Piła mieszkały 68 762 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 7,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 193 osoby więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,5% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 24,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 63,4%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie pilskim 25,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie pilskim w 2025 roku: 5,6%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,0% do 5,6%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 947 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 129,4%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,4 do 4,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 339 złmiesięcznie

    +133,7%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 947 złrocznie

    +129,4%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    89,0%

    +3,0

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    5,6%

    −2,4

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,7%

    −0,8

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    68 762osoby

    −7,3%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    32 794osoby

    −7,8%47,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    35 968osób

    −6,7%52,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    8 576osób

    −21,2%12,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    10 042osoby

    −24,0%14,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    14 494osoby

    −19,5%21,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    19 042osoby

    −7,7%27,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    16 608osób

    +45,6%24,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −193 osoby

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −2,8

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −3,3

    −1,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,5

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    528

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    721

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    25,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    4,0

    +2,6

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    67 175

    −7,1%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    65 746

    −6,9%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Pełna lista jest pod linkiem poniżej tabeli.
    Data Nieruchomość Cena Cena za metr kwadratowy Powierzchnia Udział Pokoje Piętro
    7 lipca 2026 ALEJA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH 3B, PIŁA Lokal 1000 Udziały wymagają uwagi ? 50 000 zł 2 037 zł/m² ? 24,5 m² ? 7/16 ? 5 4
    18 czerwca 2026 ARTURA GROTTGERA 3A, PIŁA Lokal 1030 Udziały wymagają uwagi ? 555 000 zł 9 939 zł/m² ? 55,8 m² ? 1/1 ? 3 2
    16 czerwca 2026 KRÓLEWSKA 6D, PIŁA Lokal 9 Udziały wymagają uwagi ? 839 000 zł 9 717 zł/m² ? 86,3 m² ? 1/1 ? 3 2
    8 maja 2026 ŻEGLARSKA 13B, PIŁA Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? 684 000 zł 8 216 zł/m² ? 83,3 m² ? 1/1 ? 5 1
    22 kwietnia 2026 KONSTANCJI 10A, PIŁA Lokal 23 Udziały wymagają uwagi ? 610 000 zł 9 505 zł/m² ? 64,2 m² ? 1/1 ? 3 3
    31 marca 2026 MEDYCZNA 42, PIŁA Lokal 2 705 000 zł 7 075 zł/m² ? 99,7 m² ? 1/1 ? 4 2
    5 marca 2026 JANA KASPROWICZA 7A-B, PIŁA Lokal 8 395 000 zł 5 118 zł/m² ? 77,2 m² ? 1/1 ? 5 2
    24 lutego 2026 ŚNIADECKICH 132A-D, PIŁA Lokal 1009 525 000 zł 6 714 zł/m² ? 78,2 m² ? 1/1 ? 5 6
    23 stycznia 2026 SPORTOWA 6, PIŁA Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? 50 000 zł 1 127 zł/m² ? 44,4 m² ? 20/32 ? 4 2
    15 stycznia 2026 PROMIENNA 11-21, PIŁA Lokal 11 Udziały wymagają uwagi ? 499 138 zł 6 777 zł/m² ? 73,7 m² ? 1/1 ? 3 5

    Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Piła

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Piła?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Piła wynosi 7 958 zł/m² na podstawie 60 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Piła?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 49,0 m² kosztowało w tym okresie medianowo 393 293 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Piła?

    Mediana ceny wynosi 7 970 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 988 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.

    Czy ceny mieszkań w gminie Piła rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Piła wzrosły o 2,2% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 7 958 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to lipiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 7 października 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych