Powiat · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w powiecie gliwickim
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
5 279zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
232 000zł
Mediana powierzchni ?
47,8m²
Liczba transakcji ?
300
- 13 lipca 2025 – 13 lipca 2026 · 300 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026 · import 16 sierpnia 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnapowiat gliwicki to powiat. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 18 901 transakcji.
Mieszkania: 300 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 5 279 zł/m², a mediana powierzchni 47,8 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 300 | 5 279 zł/m² | 232 000 zł | 47,8 m² |
| Garaże Niska próba | 37 | 2 477 zł/m² | 40 000 zł | 16,6 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | 6 | 3 638 zł/m² | 202 500 zł | 52,0 m² |
| Biurowe Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Inne lokale Niska próba | 4 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 327 | 192 zł/m² | 195 000 zł | 922,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 114 | 11 zł/m² | 108 000 zł | 3 531,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 11 | brak danych | 30 000 zł | 1 200,0 m² |
| Budynki Niska próba | 204 | 6 814 zł/m² | 490 000 zł | 79,9 m² |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Knurów | 409 | 5 631 zł/m² |
| Pyskowice | 95 | 5 172 zł/m² |
| Toszek | 38 | 3 123 zł/m² |
| Gierałtowice | 17 | 7 271 zł/m² |
| Sośnicowice | 10 | 4 113 zł/m² |
| Wielowieś | 8 | 2 935 zł/m² |
| Pilchowice | 6 | 2 550 zł/m² |
| Rudziniec | 5 | 3 135 zł/m² |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Województwo, Cała Polska
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: powiat gliwicki Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,8rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 205 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 4 447 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 48,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 73 000 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 440 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat gliwicki
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 926
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie gliwickim w 2025 roku: 8 440 zł miesięcznie. To 90,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 146,7%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 205 000 zł — z 1 920 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,8 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie gliwickim 12,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 600 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie gliwickim w 2025 roku: 4,5%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 8,5% do 4,5%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 440 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
90,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,5%
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,3
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13 lipca 2026 | Ignacego Krasickiego 2, Knurów Lokal 10 | 320 000 zł | 6 117 zł/m² ? | 52,3 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 9 lipca 2026 | Truskawkowa 9, Pyskowice Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 582 000 zł | 5 952 zł/m² ? | 97,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 9 lipca 2026 | Parkowa 1, Knurów Lokal 17 | 175 000 zł | 4 051 zł/m² ? | 43,2 m² ? | 1/1 ? | 3 | 4 |
| 8 lipca 2026 | Truskawkowa 16, Pyskowice Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 563 000 zł | 5 758 zł/m² ? | 97,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 3 lipca 2026 | Mickiewicza 120, Pyskowice Lokal 2 | 39 000 zł | 271 zł/m² ? | 143,8 m² ? | 1/1 ? | 9 | 1 |
| 3 lipca 2026 | Mickiewicza 120, Pyskowice Lokal 1 | 27 200 zł | 346 zł/m² ? | 78,5 m² ? | 1/1 ? | 4 | brak danych |
| 2 lipca 2026 | Truskawkowa 5, Pyskowice Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 567 000 zł | 5 799 zł/m² ? | 97,8 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 1 lipca 2026 | Jana Kilińskiego 1A, Knurów Lokal 115 | 75 060 zł | 2 055 zł/m² ? | 36,5 m² ? | 1/1 ? | 3 | brak danych |
| 1 lipca 2026 | Plac Józefa Piłsudskiego 2/I, Pyskowice Lokal 4 | 130 000 zł | 5 647 zł/m² ? | 23,0 m² ? | 1/1 ? | 2 | 2 |
| 30 czerwca 2026 | Kapelanów Wojskowych 12, Knurów Lokal 34 | 320 000 zł | 5 959 zł/m² ? | 53,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w powiecie gliwickim
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: lipiec 2026. Import: 16 sierpnia 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych