Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Żarów

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

0219083

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

4 855zł/m²

Cena transakcyjna +38,6% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

227 500zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

46,3m²

Liczba transakcji ?

56

  • 30 czerwca 2025 – 30 czerwca 2026 · 56 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · zmiana danych 7 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Żarów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 670 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 56 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 4 855 zł/m², a mediana powierzchni 46,3 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 56 4 855 zł/m² 227 500 zł 46,3 m²

Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola liczby izb: 94,3%
Mediany cen transakcyjnych mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym
Liczba izb Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Wiarygodność próby ?
1 izba 3 brak danych brak danych za mała próba
2 izby 18 5 079 zł/m² 162 000 zł Niska próba
3 izby 20 4 736 zł/m² 226 500 zł Niska próba
4 izby 8 4 833 zł/m² 295 000 zł Niska próba
5 izb 1 brak danych brak danych za mała próba

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 53 4 860 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Żarów - miasto 96 5 104 zł/m²
Żarów - obszar wiejski 24 3 001 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 29 4 777 zł/m² −8,0% Niska próba
2025 60 5 190 zł/m² +22,1% Wiarygodna
2024 64 4 251 zł/m² −5,8% Wiarygodna
2023 48 4 514 zł/m² +7,9% Wiarygodna
2022 42 4 185 zł/m² +19,7% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Żarów; część danych: powiat świdnicki Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    1,9rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    140 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    2 918 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    44,9 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    72 056 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    8 324 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat świdnicki
    Liczba mieszkań w próbie
    670

    Tempo zmian okolicy ?

    malejąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    −5,0%
    Saldo migracji w 2025 roku
    −11 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.

    Pieniądze

    • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie świdnickim w 2025 roku: 8 324 zł miesięcznie. To 88,8% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 122,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 140 000 zł — z 648 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,9 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

    Życie na co dzień

    • Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Żarów mieszkało 11 948 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 5%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 11 osób więcej, niż się wprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 13,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 21,5%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 64,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie świdnickim 25,3 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 4 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie świdnickim w 2025 roku: 7,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 9,9% do 7,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 8 709 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 146,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 1,4 do 1,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    8 324 złmiesięcznie

    +122,8%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    8 709 złrocznie

    +146,2%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    88,8%

    −1,2

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    7,2%

    −2,7

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    3,0%

    −1,0

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    11 948osób

    −5,0%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    5 857osób

    −5,4%49,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    6 091osób

    −4,5%51,0% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    1 624osoby

    −13,3%13,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    1 847osób

    −23,1%15,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    2 592osoby

    −13,5%21,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    3 311osób

    −5,3%27,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    2 574osoby

    +42,7%21,5% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    −11 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    −0,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    −1,2

    +0,4

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,3

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    107

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    118

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    25,3

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    1,5

    +0,1

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    11 942

    −5,0%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    8 280

    +12,5%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 czerwca 2026, 52,15 m²

      Diamentowa 47, Kalno

      45 000 złCena za metr kwadratowy: 863 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 52,15 m²
      • 2 izby
      • piętro 1
      • udziały wymagają uwagi
      • poza medianami cen
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 czerwca 2026, 104,62 m²

      Armii Krajowej 15, Żarów

      520 000 złCena za metr kwadratowy: 4 970 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 104,62 m²
      • 4 izby
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 czerwca 2026, 49,15 m²

      Wojska Polskiego 55, Mrowiny

      223 000 złCena za metr kwadratowy: 4 537 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 49,15 m²
      • 3 izby
      • udziały wymagają uwagi
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 3 czerwca 2026, 36,03 m²

      Hutnicza 2, Żarów

      234 000 złCena za metr kwadratowy: 6 495 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 36,03 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 maja 2026, 63,9 m²

      Kazimierza Wielkiego 3, Żarów

      300 000 złCena za metr kwadratowy: 4 695 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 63,9 m²
      • 4 izby
      • piętro 1
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 12 maja 2026, 35,2 m²

      Plac Wolności 1, Żarów

      65 000 złCena za metr kwadratowy: 1 847 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 35,2 m²
      • 3 izby
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 maja 2026, 127,37 m²

      Armii Krajowej 15, Żarów

      540 000 złCena za metr kwadratowy: 4 240 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 127,37 m²
      • 5 izb
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 maja 2026, 26,8 m²

      Leśna 2A, Łażany

      130 000 złCena za metr kwadratowy: 4 851 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 26,8 m²
      • 1 izba
      • piętro 4
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 maja 2026, 24,04 m²

      Ogrodowa 14, Żarów

      50 000 złCena za metr kwadratowy: 2 080 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 24,04 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
      • jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 4 maja 2026, 24,53 m²

      Ogrodowa 14, Żarów

      50 000 złCena za metr kwadratowy: 2 038 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 24,53 m²
      • 2 izby
      • piętro 2
      • jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Żarów?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Żarów wynosi 4 855 zł/m² na podstawie 56 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Żarów?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,3 m² kosztowało w tym okresie medianowo 227 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Żarów rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Żarów wzrosły o 38,6% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 4 855 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 7 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026. Zmiana danych: 7 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych