Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Purda
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
6 232zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
692 500zł
Mediana powierzchni ?
87,7m²
Liczba transakcji ?
38
- 10 sierpnia 2025 – 10 sierpnia 2026 · 38 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaPurda to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 182 transakcje.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 38 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 6 232 zł/m², a mediana powierzchni 87,7 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 38 | 6 232 zł/m² | 692 500 zł | 87,7 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 8 | 4 089 zł/m² | 163 000 zł | Niska próba |
| 3 izby | 5 | 6 154 zł/m² | 300 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 15 | 6 392 zł/m² | 760 000 zł | Niska próba |
| 5 izb | 4 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 8 izb | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 34 | 6 232 zł/m² | Wiarygodna |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 14 | 6 441 zł/m² | +2,5% | Niska próba |
| 2025 | 32 | 6 281 zł/m² | +72,7% | Wiarygodna |
| 2024 | 19 | 3 636 zł/m² | +9,7% | Niska próba |
| 2023 | 8 | 3 313 zł/m² | +26,3% | Niska próba |
| 2022 | 12 | 2 624 zł/m² | −5,5% | Niska próba |
| 2021 | 23 | 2 778 zł/m² | −9,5% | Niska próba |
| 2020 | 14 | 3 068 zł/m² | +28,0% | Niska próba |
| 2019 | 16 | 2 397 zł/m² | +8,9% | Niska próba |
| 2018 | 13 | 2 202 zł/m² | −13,7% | Niska próba |
| 2017 | 8 | 2 552 zł/m² | +31,3% | Niska próba |
| 2016 | 9 | 1 944 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Purda; część danych: powiat olsztyński Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
2,5rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 177 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 3 128 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 58,4 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 711 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 160 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat olsztyński
- Liczba mieszkań w próbie
- 182
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +6,2%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +94 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie olsztyńskim w 2025 roku: 8 160 zł miesięcznie. To 87,1% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 129,2%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 177 000 zł — z 169 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 2,5 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Purda mieszkały 9 092 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 6,2%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 94 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 15,0% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 16,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 68,4%. Stan na koniec 2025 roku
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie olsztyńskim 11,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 2 400 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie olsztyńskim w 2025 roku: 6,8%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 17,5% do 6,8%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 11 307 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 225,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 5,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 5,2 do 5,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 160 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
11 307 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
87,1%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,8%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,6%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
9 092osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
4 511osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
4 581osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 366osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 478osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
2 022osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 716osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 510osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+94 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
10,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
11,0
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−0,7
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
226
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
132
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
11,9
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
5,1
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
7 231
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
4 485
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 sierpnia 2026, 35,7 m²
66E, Purda
110 000 złCena za metr kwadratowy: 3 081 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,7 m²
- 2 izby
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 17 lipca 2026, 117,53 m²
Bezowa 28, Klebark Mały
769 000 złCena za metr kwadratowy: 6 543 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 117,53 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 25 czerwca 2026, 116,94 m²
Bezowa 4, Klebark Mały
760 000 złCena za metr kwadratowy: 6 499 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 116,94 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 czerwca 2026, 120,16 m²
Bezowa 38, Klebark Mały
720 000 złCena za metr kwadratowy: 5 992 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 120,16 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 maja 2026, 133,82 m²
Bezowa 13, Klebark Mały
890 000 złCena za metr kwadratowy: 6 651 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 133,82 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 maja 2026, 91,9 m²
Poszman
890 000 złCena za metr kwadratowy: 9 684 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,9 m²
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 15 maja 2026, 102,62 m²
96/2, Purda
110 000 złCena za metr kwadratowy: 1 072 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 102,62 m²
- 6 izb
- piętro 1
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 maja 2026, 51,4 m²
32, Trękus
330 000 złCena za metr kwadratowy: 6 420 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,4 m²
- 2 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 29 kwietnia 2026, 135,12 m²
Bezowa 44, Klebark Mały
896 000 złCena za metr kwadratowy: 6 631 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 135,12 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 23 kwietnia 2026, 133,92 m²
Bezowa 20, Klebark Mały
845 000 złCena za metr kwadratowy: 6 310 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 133,92 m²
- 4 izby
- piętro 1
- udziały wymagają uwagi
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Purda?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Purda wynosi 6 232 zł/m² na podstawie 38 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Purda?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 87,7 m² kosztowało w tym okresie medianowo 692 500 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Purda rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Purda rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 6 232 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to sierpień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: sierpień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych