Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Luboń
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
9 524zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
450 000zł
Mediana powierzchni ?
49,4m²
Liczba transakcji ?
221
- 16 października 2025 – 16 października 2026 · 221 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026 · zmiana danych 6 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaLuboń to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 1 406 transakcji.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 221 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 9 524 zł/m², a mediana powierzchni 49,4 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 221 | 9 524 zł/m² | 450 000 zł | 49,4 m² |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 219 | 9 528 zł/m² | Wiarygodna |
Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 151 | 9 620 zł/m² | +4,6% | Wiarygodna |
| 2025 | 234 | 9 194 zł/m² | +3,4% | Wiarygodna |
| 2024 | 153 | 8 893 zł/m² | +12,1% | Wiarygodna |
| 2023 | 153 | 7 930 zł/m² | +4,9% | Wiarygodna |
| 2022 | 112 | 7 560 zł/m² | +12,3% | Wiarygodna |
| 2021 | 135 | 6 729 zł/m² | +20,2% | Wiarygodna |
| 2020 | 106 | 5 600 zł/m² | +5,4% | Wiarygodna |
| 2019 | 119 | 5 315 zł/m² | +1,9% | Wiarygodna |
| 2018 | 87 | 5 218 zł/m² | +10,0% | Wiarygodna |
| 2017 | 87 | 4 743 zł/m² | +1,1% | Wiarygodna |
| 2016 | 38 | 4 691 zł/m² | +7,7% | Wiarygodna |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Luboń; część danych: powiat poznański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
5,4rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 360 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 7 407 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 50,7 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 67 058 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 7 713 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat poznański
- Liczba mieszkań w próbie
- 1 406
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +5,3%
- Saldo migracji w 2025 roku
- −3 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie poznańskim w 2025 roku: 7 713 zł miesięcznie. To 82,3% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 360 000 zł — z 1 392 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,4 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Luboń mieszkało 32 727 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 5,3%. W 2025 roku wyprowadziło się stąd o 3 osoby więcej, niż się wprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 14,9% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,9%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie poznańskim 12,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 8 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie poznańskim w 2025 roku: 1,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 2,7% do 1,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 6 876 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 158,5%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 11,3 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 7,3 do 11,3.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
7 713 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
6 876 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
82,3%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
1,2%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
1,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
32 727osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
15 589osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
17 138osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
4 861osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
5 164osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
7 271osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
9 470osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
5 961osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
−3 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
−0,1
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
−0,4
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,3
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
486
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
489
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
12,2
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
11,3
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
31 175
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
27 596
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 października 2026, 55,4 m²
Żabikowska 1e, Luboń
545 000 złCena za metr kwadratowy: 9 838 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 55,4 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 października 2026, 57,32 m²
Kazimierza Pułaskiego 31A, Luboń
502 265 złCena za metr kwadratowy: 8 762 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 57,32 m²
- piętro 3
- jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 69,25 m²
Aleja Jana Pawła II 5, Luboń
559 000 złCena za metr kwadratowy: 8 072 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 69,25 m²
- jeden z 2 lokali sprzedanych w jednym akcie
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 49,68 m²
Nowiny 4C, Luboń
440 000 złCena za metr kwadratowy: 8 857 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 49,68 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 56,07 m²
Wschodnia 27, Luboń
535 000 złCena za metr kwadratowy: 9 542 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 56,07 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 54,58 m²
Podgórna 46b, Luboń
585 000 złCena za metr kwadratowy: 10 718 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 54,58 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 7 października 2026, 26,27 m²
Kazimierza Pułaskiego 25, Luboń
368 000 złCena za metr kwadratowy: 14 008 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 26,27 m²
- piętro 2
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 października 2026, 91,56 m²
Wysoka 42M, Luboń
890 000 złCena za metr kwadratowy: 9 720 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 91,56 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 5 października 2026, 35,2 m²
Lipowa 52B, Luboń
333 000 złCena za metr kwadratowy: 9 460 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 35,2 m²
- udziały wymagają uwagi
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 1 października 2026, 33,39 m²
Szkolna 14a, Luboń
320 000 złCena za metr kwadratowy: 9 584 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,39 m²
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Luboń?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Luboń wynosi 9 524 zł/m² na podstawie 221 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Luboń?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 49,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 450 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Luboń rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Luboń wzrosły o 0,9% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 9 524 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to październik 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 6 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: październik 2026. Zmiana danych: 6 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych