Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Wielka Wieś
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
10 657zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
824 000zł
Mediana powierzchni ?
75,4m²
Liczba transakcji ?
131
- 24 września 2025 – 24 września 2026 · 131 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 17 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaWielka Wieś to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 5 040 transakcji.
Mieszkania: 131 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 10 657 zł/m², a mediana powierzchni 75,4 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 131 | 10 657 zł/m² | 824 000 zł | 75,4 m² |
| Handlowo-usługowe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Inne lokale Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Działki budowlane Niska próba | 27 | 302 zł/m² | 534 483 zł | 1 335,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 63 | 170 zł/m² | 270 000 zł | 1 560,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji | brak transakcji |
| Budynki Niska próba | 37 | 8 695 zł/m² | 1 098 000 zł | 109,0 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 pokoje | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 pokoje | 9 | 12 258 zł/m² | 865 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 64 | 10 618 zł/m² | 760 000 zł | Wiarygodna |
| 5 pokoi | 41 | 10 586 zł/m² | 925 000 zł | Wiarygodna |
| 6 pokoi | 9 | 8 705 zł/m² | 930 000 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 9 | 10 480 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 85 | 10 489 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 29 | 11 988 zł/m² | Niska próba |
| Rynek wtórny | 8 | 11 945 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| Modlnica | 123 | 10 583 zł/m² |
| Modlniczka | 42 | 10 484 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 79 | 10 803 zł/m² | +9,1% | Wiarygodna |
| 2025 | 116 | 9 903 zł/m² | +21,5% | Wiarygodna |
| 2024 | 136 | 8 152 zł/m² | +17,2% | Wiarygodna |
| 2023 | 133 | 6 953 zł/m² | +17,8% | Wiarygodna |
| 2022 | 39 | 5 902 zł/m² | +15,9% | Wiarygodna |
| 2021 | 44 | 5 094 zł/m² | +1,5% | Wiarygodna |
| 2020 | 54 | 5 018 zł/m² | +1,8% | Wiarygodna |
| 2019 | 33 | 4 927 zł/m² | +3,2% | Wiarygodna |
| 2018 | 53 | 4 774 zł/m² | +1,2% | Wiarygodna |
| 2017 | 51 | 4 719 zł/m² | +4,9% | Wiarygodna |
| 2016 | 40 | 4 499 zł/m² | −1,3% | Wiarygodna |
| 2015 | 49 | 4 557 zł/m² | +5,9% | Wiarygodna |
| 2014 | 17 | 4 303 zł/m² | +2,5% | Niska próba |
| 2013 | 8 | 4 200 zł/m² | −10,5% | Niska próba |
| 2012 | 9 | 4 691 zł/m² | −0,3% | Niska próba |
| 2011 | 21 | 4 705 zł/m² | −8,5% | Niska próba |
| 2010 | 10 | 5 142 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Wielka Wieś; część danych: powiat krakowski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
6,6rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 500 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 6 072 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 78,1 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 75 962 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 802 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat krakowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 898
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +56,6%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +266 osób
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 roku: 8 802 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,4%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 500 000 zł — z 896 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 6,6 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Wielka Wieś mieszkało 17 589 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 56,6%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 266 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 20,4% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 13,3%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,3%. Stan na koniec 2025 rokuSprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie krakowskim 9,5 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 900 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 roku: 4,4%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 110 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 83,2%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 4,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 10,7 do 4,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 802 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 110 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
93,9%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
4,4%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
1,8%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
17 589osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
8 701osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
8 888osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
3 581osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
2 586osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
4 663osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
4 416osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
2 343osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+266 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
15,2
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
14,3
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
0,9
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
446
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
180
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
9,5
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
4,1
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
17 082
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
13 787
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 września 2026 | Osiedle Murownia 57a, Wierzchowie Lokal 1 | 910 000 zł | 11 632 zł/m² ? | 78,2 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 8 września 2026 | Akacjowa 22, Modlnica Lokal 1 | 1 130 000 zł | 10 894 zł/m² ? | 103,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 2 września 2026 | Cegielniana 29C, Modlnica Lokal 1 | 930 000 zł | 10 447 zł/m² ? | 89,0 m² ? | 1/1 ? | 6 | 1 |
| 31 sierpnia 2026 | Słowiańska 103G, Modlniczka Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 879 000 zł | 13 236 zł/m² ? | 66,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 26 sierpnia 2026 | Dworska 12C, Modlniczka Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 912 000 zł | 12 258 zł/m² ? | 74,4 m² ? | 1/1 ? | 3 | 2 |
| 13 sierpnia 2026 | Zakątek 4, Modlnica Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 988 000 zł | 10 214 zł/m² ? | 96,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 10 sierpnia 2026 | Wierzbowa 18B, Modlnica Lokal 2 | 865 000 zł | 13 601 zł/m² ? | 63,6 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 30 lipca 2026 | Wierzbowa 70E, Modlnica Lokal 1 | 950 000 zł | 15 103 zł/m² ? | 62,9 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 16 lipca 2026 | Łąkowa 54, Modlniczka Lokal | 1 429 000 zł | 13 236 zł/m² ? | 108,0 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 10 lipca 2026 | Wierzbowa 64E, Modlnica Lokal | 865 000 zł | 12 175 zł/m² ? | 71,1 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Wielka Wieś
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Wielka Wieś?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Wielka Wieś wynosi 10 657 zł/m² na podstawie 131 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Wielka Wieś?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 75,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 824 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Wielka Wieś?
Mediana ceny wynosi 10 480 zł/m² na rynku pierwotnym i 11 945 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Wielka Wieś rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Wielka Wieś wzrosły o 22,5% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 10 657 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 17 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 17 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych