Gmina
Ceny mieszkań w gminie Michałowice
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Mediana ceny za m² ?
8 693 zł/m²
+119,5% r/r
Mediana ceny całkowitej
868 750 zł
Mediana metrażu
96,8 m²
Liczba transakcji
12
Ostatnie 24 miesięcy · 12 aktów notarialnych
Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026
Opis obszaru
Michałowice to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 4 802 transakcje.
Mieszkania: 12 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 8 693 zł/m², a mediana metrażu 96,8 m².
| Rodzaj | Transakcje | Mediana ceny/m² | Mediana ceny | Mediana metrażu |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania | 168 | 5 105 zł/m² | 315 000 zł | 60,3 m² |
| Garaże | 15 | 2 593 zł/m² | 42 000 zł | 16,2 m² |
| Inne lokale | 10 | 2 220 zł/m² | 51 600 zł | 51,4 m² |
| Działki budowlane | 1518 | 98 zł/m² | 140 000 zł | 1 057,0 m² |
| Działki rolne | 1904 | 29 zł/m² | 70 000 zł | 1 200,0 m² |
| Działki pozostałe | 343 | 10 zł/m² | 2 500 zł | 427,0 m² |
| Budynki | 1166 | 4 511 zł/m² | 530 123 zł | 113,6 m² |
Ceny mieszkań według liczby pokoi ?
Pokrycie pola liczby pokoi: 75,0%.
| Liczba pokoi | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Mediana ceny całkowitej | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 3 pokoje | 1 | 8 692 zł/m² | 485 000 zł | Niska próba |
| 4 pokoje | 6 | 8 459 zł/m² | 868 750 zł | Niska próba |
| 5 pokoi | 2 | 11 338 zł/m² | 857 400 zł | Niska próba |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² |
|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 10 | 8 588 zł/m² |
| Rynek wtórny | 2 | 10 726 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za m² | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 8 | 8 797 zł/m² | +2,7% | Niska próba |
| 2024 | 4 | 8 564 zł/m² | -1,1% | Niska próba |
| 2023 | 8 | 8 660 zł/m² | +63,1% | Niska próba |
| 2022 | 7 | 5 309 zł/m² | -8,1% | Niska próba |
| 2021 | 10 | 5 779 zł/m² | -2,7% | Niska próba |
| 2020 | 7 | 5 938 zł/m² | +15,1% | Niska próba |
| 2019 | 15 | 5 161 zł/m² | +5,6% | Niska próba |
| 2018 | 4 | 4 885 zł/m² | +5,0% | Niska próba |
| 2017 | 3 | 4 654 zł/m² | — | Niska próba |
| 2014 | 4 | 3 131 zł/m² | -23,8% | Niska próba |
| 2013 | 6 | 4 109 zł/m² | -10,7% | Niska próba |
| 2012 | 13 | 4 599 zł/m² | -1,0% | Niska próba |
| 2011 | 19 | 4 645 zł/m² | -5,5% | Niska próba |
| 2010 | 21 | 4 915 zł/m² | — | Niska próba |
Trend mediany ceny za m² ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Liczba transakcji ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana ceny całkowitej ?
Miesięcznie, wybrany typ
Mediana metrażu
Miesięcznie, wybrany typ
Przedziały cenowe
Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ
Kontekst okolicy
gmina Michałowice; część danych: powiat krakowskiDane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.
Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 r.: 8 809 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 109,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 315 000 zł — z 168 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Michałowice mieszkały 13 692 osoby. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 37,2%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 133 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Dzieci jest tu wyraźnie więcej niż seniorów.Dzieci do 14 lat: 18,3% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 14,2%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 67,5%. Stan na koniec 2025 r.Sprawdź, czy pobliskie szkoły i przedszkola mają jeszcze wolne miejsca.
- Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie krakowskim 8,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 14,2 do 8,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 r.: 4,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 7 453 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 136,5%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 5,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 5,4 do 5,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
- Mediana całkowitej ceny mieszkania
- 315 000 zł
- Mediana ceny za m²
- 5 105 zł/m²
- Mediana powierzchni mieszkania
- 60,3 m²
- Szacunkowy dochód netto
- 6 335 zł/mies.
- Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
- 8 809 zł/mies.
- Obszar wynagrodzenia
- powiat krakowski
- Liczba mieszkań w próbie
- 168
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim
Najważniejsze dane
Ludność i wiek
Ludność ogółem w gminie Michałowice
Płeć
Wiek
Migracje
W gminie Michałowice przybyły 133 osoby przez migracje w 2025 r.
Co składa się na bilans
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie krakowskim
Najważniejsze dane
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.
| Data | Oznaczenie / lokal | Cena | Cena/m² | Metraż | Udział | Izby | Kondygnacja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18.03.2026 | Za Dworem 20, Michałowice Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 749 800 zł | 9 915 zł/m² ? | 75,6 m² ? | 1/1 ? | 5 | — |
| 11.12.2025 | Fiołkowa 3.3A, Michałowice Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 950 000 zł | 10 631 zł/m² ? | 89,4 m² ? | 1/1 ? | 0 | 1 |
| 04.12.2025 | Za Dworem 5, Michałowice Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 965 000 zł | 12 761 zł/m² ? | 75,6 m² ? | 1/1 ? | 5 | 1 |
| 16.09.2025 | Lipowiec 11, Michałowice Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 629 000 zł | 8 903 zł/m² ? | 70,7 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 05.09.2025 | Leśna Dolina 9, Zerwana Lokal 2_LOK | 885 000 zł | 8 483 zł/m² ? | 104,3 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 29.08.2025 | Osiedlowa 2, Więcławice Stare Lokal 4_LOK | 485 000 zł | 8 692 zł/m² ? | 55,8 m² ? | 1/1 ? | 3 | 1 |
| 28.08.2025 | Fiołkowa 3C,3D, Michałowice Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 970 000 zł | 10 836 zł/m² ? | 89,5 m² ? | 1/1 ? | 4 | 1 |
| 17.07.2025 | Leśna Dolina 8, Zerwana Lokal 1_LOK | 730 500 zł | 7 000 zł/m² ? | 104,4 m² ? | 1/1 ? | 4 | 2 |
| 07.02.2025 | Leśna Dolina 9, Zerwana Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? | 858 500 zł | 8 256 zł/m² ? | 104,0 m² ? | 1/1 ? | 4 | — |
| 09.12.2024 | Leśna Dolina 7, Zerwana Lokal 2_LOK | 879 000 zł | 8 436 zł/m² ? | 104,2 m² ? | 1/1 ? | 4 | — |
Brak transakcji dla wybranego typu.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Michałowice wynosi 8 693 zł/m² na podstawie 12 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Mieszkanie o medianowej powierzchni 96,8 m² kosztowało w tym okresie medianowo 868 750 zł; jest to cena z aktu notarialnego, nie cena ofertowa.
Mediana ceny wynosi 8 588 zł/m² na rynku pierwotnym i 10 726 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Michałowice wzrosły o 119,5% rok do roku.
Cena transakcyjna 8 693 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to czerwiec 2026, ostatni udany import danych dla powiatu wykonano 15 sierpnia 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.