Gmina

Ceny mieszkań w gminie Skała

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za m² i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego: gmina Skała 1206103 Indeks transakcji Zobacz pełną listę

Mediana ceny za m² ?

10 960 zł/m²

+152,2% r/r

Mediana ceny całkowitej

457 650 zł

Mediana metrażu

38,1 m²

Liczba transakcji

15

Ostatnie 24 miesięcy · 15 aktów notarialnych

Ostatni miesiąc danych: czerwiec 2026 · import: 15 sierpnia 2026

Opis obszaru

Skała to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 2 333 transakcje.

Mieszkania: 15 transakcji. Mediana ceny za m² wynosi 10 960 zł/m², a mediana metrażu 38,1 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Transakcje Mediana ceny/m² Mediana ceny Mediana metrażu
Mieszkania 41 8 866 zł/m² 324 000 zł 38,1 m²
Inne lokale 1 766 zł/m² 100 000 zł 130,5 m²
Działki budowlane 358 61 zł/m² 95 000 zł 1 000,0 m²
Działki rolne 1590 7 zł/m² 43 000 zł 2 400,0 m²
Działki pozostałe 117 85 zł/m² 45 500 zł 800,0 m²
Budynki 279 3 118 zł/m² 294 000 zł 99,5 m²

Rynek pierwotny i rynek wtórny ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%.

Ceny transakcyjne według rodzaju rynku
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m²
Rynek pierwotny 9 10 728 zł/m²
Rynek wtórny 3 11 193 zł/m²

Ceny mieszkań w częściach obszaru ?

Ostatnie 24 miesiące danych; maksymalnie 30 części obszaru o największej liczbie aktów.

Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m²
Skała - miasto 14 11 193 zł/m²
Skała - obszar wiejski 1 7 504 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za m² Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 4 10 935 zł/m² -0,2% Niska próba
2025 6 10 960 zł/m² +7,1% Niska próba
2024 5 10 238 zł/m² +8,9% Niska próba
2023 12 9 400 zł/m² Niska próba
2011 6 3 496 zł/m² Niska próba

Trend mediany ceny za m² ?

Ten obszar na tle: Powiat, Województwo

Liczba transakcji ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana ceny całkowitej ?

Miesięcznie, wybrany typ

Mediana metrażu

Miesięcznie, wybrany typ

Przedziały cenowe

Liczba transakcji wg ceny całkowitej, wybrany typ

Kontekst okolicy

gmina Skała; część danych: powiat krakowski

Dane Banku Danych Lokalnych GUS dla całej gminy lub całego powiatu opisują charakter okolicy, w odróżnieniu od obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie punktu.

Co mówią dane o okolicy: kilka mocnych stron

Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

Pieniądze

  • Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim w 2025 r.: 8 809 zł miesięcznie. To 93,9% średniej krajowej. Od 2015 r. wynagrodzenie wzrosło o 109,5%.To kwota dla całego powiatu — opisuje lokalny rynek pracy, a nie Twój dochód.
  • Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 324 000 zł — z 41 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 4,3 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.

Życie na co dzień

  • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 r. w gminie Skała mieszkało 10 860 osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 3,7%. W 2025 r. wprowadziło się tu o 11 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
  • Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,1% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,9%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,1%. Stan na koniec 2025 r.Jeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
  • Przestępczość spada.W 2024 r. policja odnotowała w powiecie krakowskim 8,9 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 3 700 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS). Od 2014 r. wskaźnik spadł z 14,2 do 8,9.To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

Rozwój okolicy

  • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie krakowskim w 2025 r.: 4,4%. Od 2015 r. stopa bezrobocia spadła z 6,5% do 4,4%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy, a nie szanse konkretnej osoby na znalezienie pracy.
  • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 r.: 7 594 zł na mieszkańca. Od 2015 r. dochody wzrosły o 116,8%.To dochody ogółem, a nie sam budżet na inwestycje. Plany dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
  • Buduje się tu coraz mniej.W 2017 r. oddano tu do użytku 5,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2007 r. wskaźnik spadł z 5,4 do 5,0.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.To najnowsze dane, jakie mamy dla tego obszaru — za 2017 rok. Nowszych GUS mógł jeszcze nie opublikować albo nie udało się ich pobrać, więc liczba może już nie opisywać dzisiejszej sytuacji.

Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

Dostępność mieszkań ?
4,3 × roczny dochód netto
Mediana całkowitej ceny mieszkania
324 000 zł
Mediana ceny za m²
8 866 zł/m²
Mediana powierzchni mieszkania
38,1 m²
Szacunkowy dochód netto
6 335 zł/mies.
Źródłowe wynagrodzenie brutto GUS
8 809 zł/mies.
Obszar wynagrodzenia
powiat krakowski
Liczba mieszkań w próbie
41
Cena całego mieszkania 324 000 zł
Szacowany roczny dochód netto ? 76 020 zł
Roczne wynagrodzenie brutto 105 707 zł
Czy okolica rośnie? ?
rosnąca
Ludność +3,7%
Saldo migracji 2025 +11 osób

Finanse i praca

Dochody i rynek pracy

Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie krakowskim

?
8 809 zł+109,5%
Dane za 2025 r.
Najważniejsze dane
Dochody gminy na mieszkańca?
7 594 zł+116,8%
Wynagrodzenie vs Polska?
93,9%-7,4
Stopa bezrobocia?
4,4%-2,1
Bezrobotni w wieku produkcyjnym?
3,0%-0,3

Ludność i wiek

Stan ludności

Ludność ogółem w gminie Skała

?
10 860 +3,7%
Stan na 31 XII 2025 r.
Płeć
Mężczyźni?
5 486+3,5%
Kobiety?
5 374+3,8%
Wiek
0-14 lat?
1 635-6,8%
15-29 lat?
1 823-10,5%
30-44 lata?
2 386-5,1%
45-64 lata?
2 967+11,8%
65+?
2 049+35,2%

Migracje

Ruch mieszkańców

W gminie Skała przybyło 11 osób przez migracje w 2025 r.

?
+11 osób
Dane za 2025 r.
Co składa się na bilans
Saldo na 1000 mieszkańców?
1,0
Migracje wewnętrzne na 1000?
0,8-3,3
Migracje zagraniczne na 1000?
0,2
Zameldowania?
114
Wymeldowania?
103

Bezpieczeństwo i rozwój

Bezpieczeństwo i tempo rozwoju

Przestępczość na 1000 mieszkańców w powiecie krakowskim

?
8,9-5,4
Dane za 2024 r.
Najważniejsze dane
Nowe mieszkania na 1000?
5,0-0,4
Wodociąg?
10 737+4,6%
Kanalizacja?
7 513+19,4%

Najnowsze transakcje: Mieszkania

Pokazano najnowsze transakcje dla filtra „Mieszkania”. Pełna lista pod linkiem poniżej.

Data Oznaczenie / lokal Cena Cena/m² Metraż Udział Izby Kondygnacja
21.05.2026 Rzeźnicza 16, Skała Lokal 5_LOK Udziały wymagają uwagi ? 465 300 zł 12 229 zł/m² ? 38,1 m² ? 0 3
08.04.2026 Rzeźnicza 16, Skała Lokal 4_LOK Udziały wymagają uwagi ? 450 000 zł 9 642 zł/m² ? 46,7 m² ? 0 2
17.03.2026 Rzeźnicza 16, Skała Lokal 3_LOK Udziały wymagają uwagi ? 470 000 zł 12 336 zł/m² ? 38,1 m² ? 0 3
02.03.2026 Brzeziny 10, Maszyce Lokal 2_LOK 880 000 zł 7 504 zł/m² ? 117,3 m² ? 0 1
27.11.2025 Słomnicka 27, Skała Lokal 4_LOK 320 000 zł 8 286 zł/m² ? 38,6 m² ? 0 3
27.11.2025 Słomnicka 27, Skała Lokal 4_LOK Udziały wymagają uwagi ? 38 025 zł 1 575 zł/m² ? 24,1 m² ? 0 3
13.11.2025 Rzeźnicza 16, Skała Lokal 2_LOK 435 000 zł 10 727 zł/m² ? 40,6 m² ? 0 2
30.10.2025 Rzeźnicza 22, Skała Lokal 15_LOK 500 000 zł 16 869 zł/m² ? 29,6 m² ? 0 3
23.10.2025 Słomnicka 27, Skała Lokal 13_LOK 37 500 zł 1 761 zł/m² ? 21,3 m² ? 0 1
24.09.2025 Rzeźnicza 16, Skała Lokal 1_LOK Udziały wymagają uwagi ? 350 000 zł 8 585 zł/m² ? 40,8 m² ? 0 1

Zobacz pełną listę transakcji w powiecie krakowskim

Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Skała wynosi 10 960 zł/m² na podstawie 15 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.