Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Murów
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Za mała próba: w ostatnich 2 latach zapisano tylko 17 aktów notarialnych. Mediany z 5–29 aktów mają oznaczenie „Niska próba”.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
2 897zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
135 000zł
Mediana powierzchni ?
46,6m²
Liczba transakcji ?
19
- 18 września 2024 – 18 września 2026 · 19 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 4 listopada 2026 ?
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaMurów to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 43 transakcje.
Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.
Mieszkania: 19 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 2 897 zł/m², a mediana powierzchni 46,6 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 19 | 2 897 zł/m² | 135 000 zł | 46,6 m² |
Ceny mieszkań według liczby izb na rynku wtórnym ?
| Liczba izb | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Wiarygodność próby ? |
|---|---|---|---|---|
| 2 izby | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 3 izby | 7 | 2 897 zł/m² | 135 000 zł | Niska próba |
| 4 izby | 1 | brak danych | brak danych | za mała próba |
| 5 izb | 2 | brak danych | brak danych | za mała próba |
Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 17 | 2 897 zł/m² | Niska próba |
Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 7 | 2 645 zł/m² | −38,2% | Niska próba |
| 2025 | 7 | 4 281 zł/m² | +53,4% | Niska próba |
| 2024 | 8 | 2 790 zł/m² | +67,4% | Niska próba |
| 2021 | 12 | 2 072 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle:
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Murów; część danych: powiat opolski Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego
Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
1,7rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 120 000 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 2 366 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 46,6 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 063 zł
- Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
- 8 081 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat opolski
- Liczba mieszkań w próbie
- 43
Tempo zmian okolicy ?
malejąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- −8,8%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +12 osób
Co mówią dane o okolicy
Część wskaźników wypada korzystnie, część słabo. Poniżej liczby i to, co z każdej z nich wynika dla kupującego.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie opolskim w 2025 roku: 8 081 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Mieszkanie jest tanie względem lokalnych zarobków.Mediana ceny mieszkania: 120 000 zł — z 41 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 1,7 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.Zostaje większy margines na remont i wykończenie niż w droższych okolicach.
Życie na co dzień
- Ubywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Murów mieszkało 5 017 osób. Od 2015 roku liczba mieszkańców spadła o 8,8%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 12 osób więcej, niż się wyprowadziło.Kurcząca się liczba mieszkańców z czasem osłabia popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 12,6% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 20,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,6%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie opolskim 10,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie opolskim w 2025 roku: 6,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 6,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 9 175 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 191,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 1,0 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 0,9 do 1,0.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 081 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
9 175 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
3,2%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
5 017osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
2 483osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
2 534osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
632osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
668osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 080osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
1 593osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 044osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+12 osób
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
2,4
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
3,6
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−1,2
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
71
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
59
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
1,0
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
4 456
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
2 067
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 18 września 2026, 29,9 m²
LIPOWA 27b, MURÓW
132 000 złCena za metr kwadratowy: 4 415 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 29,9 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 lipca 2026, 33,5 m²
WOLNOŚCI 30, MURÓW
94 000 złCena za metr kwadratowy: 2 806 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 33,5 m²
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 8 lipca 2026, 94,51 m²
DWORCOWA 6, NOWE BUDKOWICE
250 000 złCena za metr kwadratowy: 2 645 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 94,51 m²
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 11 czerwca 2026, 43,4 m²
WOLNOŚCI 30, MURÓW
80 000 złCena za metr kwadratowy: 1 843 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 43,4 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 2 czerwca 2026, 46,08 m²
TARTACZNA 4, MURÓW
300 000 złCena za metr kwadratowy: 6 510 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 46,08 m²
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 kwietnia 2026, 42 m²
LEŚNA 9, ZAGWIŹDZIE
49 200 złCena za metr kwadratowy: 1 171 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 42 m²
- 3 izby
- piętro 2
- poza medianami cen
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 kwietnia 2026, 50,5 m²
WOLNOŚCI 34, MURÓW
110 000 złCena za metr kwadratowy: 2 178 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 50,5 m²
- 3 izby
- piętro 3
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 kwietnia 2026, 53,5 m²
OGRODOWA 24a, STARE BUDKOWICE
100 000 złCena za metr kwadratowy: 1 869 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 53,5 m²
- 3 izby
- piętro 1
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 20 października 2025, 51,4 m²
WOLNOŚCI 25, MURÓW
245 000 złCena za metr kwadratowy: 4 767 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,4 m²
- 3 izby
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 13 października 2025, 51,3 m²
DWORCOWA 2a, MURÓW
220 000 złCena za metr kwadratowy: 4 289 zł/m²
- powierzchnia użytkowa 51,3 m²
- 3 izby
Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Murów?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Murów wynosi 2 897 zł/m² na podstawie 19 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Murów?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 46,6 m² kosztowało w tym okresie medianowo 135 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy ceny mieszkań w gminie Murów rosną?
Przy dostępnej próbie nie można wiarygodnie porównać cen mieszkań w gminie Murów rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 2 897 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 4 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 4 listopada 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych