Gmina · Ceny transakcyjne
Ceny mieszkań w gminie Chrząstowice
Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.
Pokazujemy 2 lata, bo w ostatnim roku zapisano mniej niż 30 aktów notarialnych.
Mediana ceny za metr kwadratowy ?
8 048zł/m²
Mediana ceny transakcyjnej ?
557 900zł
Mediana powierzchni ?
68,5m²
Liczba transakcji ?
68
- 24 września 2024 – 24 września 2026 · 68 aktów notarialnych
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · import 6 października 2026
- Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości
Opis obszaru
Cena transakcyjnaChrząstowice to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 213 transakcji.
Mieszkania: 68 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 8 048 zł/m², a mediana powierzchni 68,5 m².
| Rodzaj | Liczba transakcji | Mediana ceny za metr kwadratowy | Mediana ceny | Mediana powierzchni |
|---|---|---|---|---|
| Mieszkania Niska próba | 68 | 8 048 zł/m² | 557 900 zł | 68,5 m² |
| Inne lokale Niska próba | 1 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Działki budowlane Niska próba | 40 | 161 zł/m² | 196 409 zł | 1 050,0 m² |
| Działki rolne Niska próba | 39 | 6 zł/m² | 19 000 zł | 3 040,0 m² |
| Działki pozostałe Niska próba | 2 | brak danych | brak danych | brak danych |
| Budynki Niska próba | 22 | 6 390 zł/m² | 400 000 zł | 77,3 m² |
Rynek pierwotny i rynek wtórny ?
| Rodzaj rynku | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|
| Rynek pierwotny | 63 | 7 996 zł/m² | Wiarygodna |
| Rynek wtórny | 5 | 8 602 zł/m² | Niska próba |
Ceny mieszkań w częściach obszaru ?
| Część obszaru | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy |
|---|---|---|
| LĘDZINY | 65 | 8 103 zł/m² |
Historia cen mieszkań rok po roku ?
| Rok | Liczba aktów notarialnych | Mediana ceny za metr kwadratowy | Zmiana rok do roku | Wiarygodność próby |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 17 | 8 960 zł/m² | +20,1% | Niska próba |
| 2025 | 26 | 7 459 zł/m² | −1,2% | Niska próba |
| 2024 | 37 | 7 551 zł/m² | brak danych | Wiarygodna |
| 2022 | 21 | 4 515 zł/m² | brak danych | Niska próba |
Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?
Ten obszar na tle: Powiat, Województwo
Wolumen i struktura transakcji ?
Miesięcznie, wybrany rodzaj
Rozkład cen transakcji ?
Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres
Kontekst okolicy
dane: gmina Chrząstowice; część danych: powiat opolski Bank Danych Lokalnych GUS
Dane Banku Danych Lokalnych GUS opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.
Dostępność mieszkań ?
7,1rocznego dochodu netto
Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.
- Mediana ceny mieszkania
- 500 435 zł Niska próba
- Mediana ceny za metr kwadratowy
- 7 177 zł/m² Niska próba
- Mediana powierzchni mieszkania
- 69,0 m² Niska próba
- Szacowany roczny dochód netto ?
- 70 063 zł
- Wynagrodzenie brutto według GUS
- 8 081 zł miesięcznie
- Obszar wynagrodzenia
- powiat opolski
- Liczba mieszkań w próbie
- 108
Tempo zmian okolicy ?
rosnąca
- Zmiana liczby mieszkańców
- +6,1%
- Saldo migracji w 2025 roku
- +42 osoby
Co mówią dane o okolicy
Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.
Pieniądze
- Zarobki są nieco niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie opolskim w 2025 roku: 8 081 zł miesięcznie. To 86,2% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 139,3%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
- Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 500 435 zł — z 108 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 7,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.
Życie na co dzień
- Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Chrząstowice mieszkały 7 234 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 6,1%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 42 osoby więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
- Seniorów jest tu wyraźnie więcej niż dzieci.Dzieci do 14 lat: 15,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 18,8%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,0%. Stan na koniec 2025 rokuJeśli kupujesz na lata, sprawdź windę w budynku i odległość do przychodni.
- Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie opolskim 10,6 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 1 800 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych GUS).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.
Rozwój okolicy
- Bezrobocie jest przeciętne.Bezrobocie w powiecie opolskim w 2025 roku: 6,1%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 6,1%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
- Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 995 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 198,3%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
- Buduje się tu coraz więcej.W 2025 roku oddano tu do użytku 8,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik wzrósł z 3,2 do 8,5.Nowe budynki zwykle przyciągają sklepy i usługi, ale oznaczają też place budowy na kilka lat.
Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.
Finanse i praca
Przeciętne wynagrodzenie brutto ?
8 081 złmiesięcznie
Dane za 2025 rok
Dochody gminy na mieszkańca ?
7 995 złrocznie
Dane za 2025 rok
Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?
86,2%
Dane za 2025 rok
Stopa bezrobocia ?
6,1%
Dane za 2025 rok
Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?
2,5%
Dane za 2025 rok
Ludność i wiek
Ludność ?
7 234osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Mężczyźni ?
3 592osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Kobiety ?
3 642osoby
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 0–14 lat ?
1 101osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 15–29 lat ?
1 058osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 30–44 lata ?
1 549osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 45–64 lata ?
2 168osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Wiek 65 lat i więcej ?
1 358osób
Stan na 31 grudnia 2025 roku
Migracje
Saldo migracji ogółem ?
+42 osoby
Dane za 2025 rok
Saldo na 1000 mieszkańców ?
5,8
Dane za 2025 rok
Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?
7,2
Dane za 2025 rok
Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?
−1,4
Dane za 2025 rok
Zameldowania ?
123
Dane za 2025 rok
Wymeldowania ?
81
Dane za 2025 rok
Bezpieczeństwo i rozwój
Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?
10,6
Dane za 2025 rok
Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?
8,5
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?
6 951
Dane za 2025 rok
Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?
6 552
Dane za 2025 rok
Najnowsze transakcje: Mieszkania
Cena transakcyjna| Data | Nieruchomość | Cena | Cena za metr kwadratowy | Powierzchnia | Udział | Pokoje | Piętro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 września 2026 | OZIMSKA 4B, LĘDZINY Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 585 000 zł | 7 082 zł/m² ? | 82,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 24 lipca 2026 | OZIMSKA 4C, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 483 436 zł | 5 818 zł/m² ? | 83,1 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 15 lipca 2026 | OZIMSKA 48L, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 619 500 zł | 11 513 zł/m² ? | 53,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | 1 |
| 22 czerwca 2026 | OZIMSKA 48G, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 490 000 zł | 9 135 zł/m² ? | 53,6 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 27 marca 2026 | OZIMSKA 48P, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 697 000 zł | 8 960 zł/m² ? | 77,8 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 26 stycznia 2026 | OZIMSKA 48M, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 557 900 zł | 10 383 zł/m² ? | 53,7 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 9 stycznia 2026 | OZIMSKA 48M, LĘDZINY Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 560 800 zł | 9 933 zł/m² ? | 56,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 9 stycznia 2026 | OZIMSKA 48T, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 665 900 zł | 8 617 zł/m² ? | 77,3 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 9 stycznia 2026 | OZIMSKA 48R, LĘDZINY Lokal 1 Udziały wymagają uwagi ? | 627 000 zł | 8 100 zł/m² ? | 77,4 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
| 9 stycznia 2026 | OZIMSKA 48S, LĘDZINY Lokal 2 Udziały wymagają uwagi ? | 627 900 zł | 8 103 zł/m² ? | 77,5 m² ? | 1/1 ? | brak danych | brak danych |
Brak transakcji wybranego rodzaju w wybranym okresie. Wybierz dłuższy okres w pasku u góry strony.
Zobacz pełną listę transakcji rodzaju „Mieszkania” w gminie Chrząstowice
Najczęstsze pytania o ceny mieszkań
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Chrząstowice?
Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Chrząstowice wynosi 8 048 zł/m² na podstawie 68 aktów notarialnych z ostatnich 24 miesięcy.
Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Chrząstowice?
Mieszkanie o medianowej powierzchni 68,5 m² kosztowało w tym okresie medianowo 557 900 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.
Czy mieszkania na rynku pierwotnym są droższe od mieszkań na rynku wtórnym w gminie Chrząstowice?
Mediana ceny wynosi 7 996 zł/m² na rynku pierwotnym i 8 602 zł/m² na rynku wtórnym, przy pokryciu rodzaju rynku na poziomie 100,0%.
Czy ceny mieszkań w gminie Chrząstowice rosną?
Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Chrząstowice wzrosły o 75,3% rok do roku.
Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?
Cena transakcyjna 8 048 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.
Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?
Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 6 października 2026, a strona odświeża się po kolejnych importach.
- Źródło cen
- Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
- Aktualność
- Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Import: 6 października 2026. Aktualność danych
- Kontekst okolicy
- Bank Danych Lokalnych GUS: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
- Licencja
- Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych