Przejdź do treści

Gmina · Ceny transakcyjne

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w gminie Mosina

Podsumowanie transakcji w tym obszarze, z medianą ceny za metr kwadratowy i porównaniem z jednostkami nadrzędnymi.

Kod podziału terytorialnego

3021103

Poziom

gmina

Zobacz pełną listę
Okres
Szczegółowość

Mediana ceny za metr kwadratowy ?

9 746zł/m²

Cena transakcyjna +1,2% rok do roku

Mediana ceny transakcyjnej ?

510 000zł

Cena transakcyjna

Mediana powierzchni ?

53,4m²

Liczba transakcji ?

107

  • 24 września 2025 – 24 września 2026 · 107 aktów notarialnych
  • Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026 · zmiana danych 6 listopada 2026 ?
  • Źródło: Rejestr Cen Nieruchomości

Opis obszaru

Cena transakcyjna

Mosina to gmina. W tym obszarze w Rejestrze Cen Nieruchomości ujęto w statystykach 876 transakcji.

Na stronie zastosowano filtr: rynek wtórny. Wszystkie kafle, wykresy i transakcje dotyczą wyłącznie tego rodzaju rynku.

Mieszkania: 107 transakcji. Mediana ceny za metr kwadratowy wynosi 9 746 zł/m², a mediana powierzchni 53,4 m².

Podsumowanie według rodzaju nieruchomości
Rodzaj Liczba transakcji Mediana ceny za metr kwadratowy Mediana ceny Mediana powierzchni
Mieszkania 107 9 746 zł/m² 510 000 zł 53,4 m²

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ?

Pokrycie pola rodzaju rynku: 100,0%
Ceny transakcyjne na rynku wtórnym
Rodzaj rynku Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Wiarygodność próby
Rynek wtórny 107 9 800 zł/m² Wiarygodna

Ceny mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym ?

Ostatnie 24 miesiące danych na rynku wtórnym
Porównanie cen mieszkań w częściach obszaru na rynku wtórnym
Część obszaru Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy
Mosina - obszar wiejski 158 9 301 zł/m²
Mosina - miasto 54 8 769 zł/m²

Historia cen mieszkań rok po roku na rynku wtórnym ?

Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań
Roczna mediana ceny transakcyjnej mieszkań na rynku wtórnym
Rok Liczba aktów notarialnych Mediana ceny za metr kwadratowy Zmiana rok do roku Wiarygodność próby
2026 87 9 663 zł/m² +9,1% Wiarygodna
2025 102 8 861 zł/m² +4,6% Wiarygodna
2024 98 8 468 zł/m² +11,8% Wiarygodna
2023 90 7 574 zł/m² +11,8% Wiarygodna
2022 86 6 777 zł/m² +15,3% Wiarygodna

Trend mediany ceny za metr kwadratowy ?

Ten obszar na tle:

    Odcinek przerywany oznacza okres z niepełnymi danymi. Przerwa w linii to okres z mniej niż 5 aktami notarialnymi (za mała próba), a pusty punkt to mediana z 5–29 aktów (niska próba).

    Wolumen i struktura transakcji ?

    Miesięcznie, wybrany rodzaj

    Jaśniejszy słupek oznacza okres z niepełnymi danymi.

    Rozkład cen transakcji ?

    Liczba transakcji według ceny całkowitej, wybrany rodzaj i okres

    Cena transakcyjna

    Kontekst okolicy

    dane: gmina Mosina; część danych: powiat poznański Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego

    Dane Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego opisują całą gminę lub cały powiat, czyli szersze otoczenie tego miejsca. Zmiany liczymy względem okresu wybranego u góry strony: wartości w procentach i na 1000 mieszkańców porównujemy jako różnicę, pozostałe procentowo. Gdy brakuje historii, bierzemy najbliższy dostępny rok z tego okresu.

    Dostępność mieszkań ?

    5,1rocznego dochodu netto

    Mediana ceny mieszkania podzielona przez szacowany roczny dochód netto przy przeciętnym wynagrodzeniu.

    Mediana ceny mieszkania
    345 000 zł
    Mediana ceny za metr kwadratowy
    6 241 zł/m²
    Mediana powierzchni mieszkania
    57,8 m²
    Szacowany roczny dochód netto ?
    67 058 zł
    Wynagrodzenie brutto według Głównego Urzędu Statystycznego
    7 713 zł miesięcznie
    Obszar wynagrodzenia
    powiat poznański
    Liczba mieszkań w próbie
    876

    Tempo zmian okolicy ?

    rosnąca

    Zmiana liczby mieszkańców
    +15,7%
    Saldo migracji w 2025 roku
    +356 osób

    Co mówią dane o okolicy

    Większość wskaźników wypada tu korzystnie. Wszystkie opisują całą gminę lub powiat, więc konkretny adres, budynek i sąsiedztwo trzeba sprawdzić osobno.

    Pieniądze

    • Zarobki są wyraźnie niższe niż średnia krajowa.Przeciętne wynagrodzenie brutto w powiecie poznańskim w 2025 roku: 7 713 zł miesięcznie. To 82,3% średniej krajowej. Od 2015 roku wynagrodzenie wzrosło o 109,8%.To kwota dla całego powiatu: opisuje lokalny rynek pracy, a dochód konkretnej osoby może być inny.
    • Cena mieszkania odpowiada lokalnym zarobkom.Mediana ceny mieszkania: 345 000 zł — z 866 transakcji zapisanych w aktach notarialnych. To 5,1 rocznego dochodu netto przy przeciętnym wynagrodzeniu w tej okolicy.

    Życie na co dzień

    • Przybywa mieszkańców.Pod koniec 2025 roku w gminie Mosina mieszkały 35 963 osoby. Od 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 15,7%. W 2025 roku wprowadziło się tu o 356 osób więcej, niż się wyprowadziło.Rosnąca liczba mieszkańców podtrzymuje popyt na najem i na odsprzedaż.
    • Dzieci i seniorów jest tu podobnie.Dzieci do 14 lat: 17,2% mieszkańców. Osoby w wieku 65 lat i więcej: 16,6%. Pozostali, czyli osoby w wieku od 15 do 64 lat: 66,2%. Stan na koniec 2025 roku
    • Przestępczość w okolicy.W 2025 roku policja odnotowała w powiecie poznańskim 12,2 przestępstwa na 1000 mieszkańców. W przeliczeniu na wszystkich mieszkańców to około 8 300 przestępstw rocznie (przeliczenie metroskop.pl na danych Głównego Urzędu Statystycznego).To liczba dla całego obszaru — o konkretnej ulicy nie mówi nic.

    Rozwój okolicy

    • Bezrobocie jest niskie.Bezrobocie w powiecie poznańskim w 2025 roku: 1,2%. Od 2015 roku stopa bezrobocia spadła z 2,7% do 1,2%.Wskaźnik obejmuje cały ten obszar, więc opisuje lokalny rynek pracy jako całość; szanse konkretnej osoby zależą od jej zawodu i doświadczenia.
    • Gmina ma coraz więcej pieniędzy na mieszkańca.Dochody budżetu gminy w 2025 roku: 7 336 zł na mieszkańca. Od 2015 roku dochody wzrosły o 153,9%.To wszystkie dochody gminy. Plany inwestycji dla konkretnej ulicy znajdziesz w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej.
    • Buduje się tu coraz mniej.W 2025 roku oddano tu do użytku 8,1 mieszkania na 1000 mieszkańców. Od 2015 roku wskaźnik spadł z 10,7 do 8,1.Mniej budów to spokojniejsza okolica, ale i wolniejszy przyrost lokalnych usług.

    Wszystkie liczby pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz z aktów notarialnych i opisują całą gminę lub powiat. Nie mówią nic o stanie konkretnego mieszkania, o planie miejscowym ani o samej działce.

    Finanse i praca

    Przeciętne wynagrodzenie brutto ?

    7 713 złmiesięcznie

    +109,8%

    Dane za 2025 rok

    Dochody gminy na mieszkańca ?

    7 336 złrocznie

    +153,9%

    Dane za 2025 rok

    Wynagrodzenie względem średniej krajowej ?

    82,3%

    −6,3

    Dane za 2025 rok

    Stopa bezrobocia ?

    1,2%

    −1,5

    Dane za 2025 rok

    Bezrobotni w wieku produkcyjnym ?

    1,2%

    −1,1

    Dane za 2025 rok

    Ludność i wiek

    Ludność ?

    35 963osoby

    +15,7%

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Mężczyźni ?

    17 528osób

    +15,8%48,7% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Kobiety ?

    18 435osób

    +15,5%51,3% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 0–14 lat ?

    6 190osób

    +11,9%17,2% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 15–29 lat ?

    5 786osób

    +2,3%16,1% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 30–44 lata ?

    8 549osób

    +2,6%23,8% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 45–64 lata ?

    9 486osób

    +23,7%26,4% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Wiek 65 lat i więcej ?

    5 952osoby

    +52,8%16,6% mieszkańców

    Stan na 31 grudnia 2025 roku

    Migracje

    Saldo migracji ogółem ?

    +356 osób

    Dane za 2025 rok

    Saldo na 1000 mieszkańców ?

    9,9

    Dane za 2025 rok

    Migracje wewnętrzne na 1000 mieszkańców ?

    9,0

    −5,2

    Dane za 2025 rok

    Migracje zagraniczne na 1000 mieszkańców ?

    0,9

    Dane za 2025 rok

    Zameldowania ?

    785

    Dane za 2025 rok

    Wymeldowania ?

    429

    Dane za 2025 rok

    Bezpieczeństwo i rozwój

    Przestępstwa na 1000 mieszkańców ?

    12,2

    Dane za 2025 rok

    Nowe mieszkania na 1000 mieszkańców ?

    8,1

    −2,6

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do wodociągu ?

    33 827

    +19,3%

    Dane za 2025 rok

    Mieszkańcy z dostępem do kanalizacji ?

    28 759

    +58,6%

    Dane za 2025 rok

    Najnowsze transakcje: Mieszkania

    Cena transakcyjna
    1. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 października 2026, 115,59 m²

      Kalinowa 16, Mosina

      940 000 złCena za metr kwadratowy: 8 132 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 115,59 m²
      • piętro 1
    2. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 6 października 2026, 58,05 m²

      Osiedle Olszynka 3E, Krosno

      555 000 złCena za metr kwadratowy: 9 561 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58,05 m²
      • piętro 2
    3. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 30 września 2026, 54,55 m²

      Głogowa 58, Mosina

      450 000 złCena za metr kwadratowy: 8 249 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 54,55 m²
    4. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 24 września 2026, 53,98 m²

      Wiśniowa 4B, Czapury

      480 000 złCena za metr kwadratowy: 8 892 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 53,98 m²
    5. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 22 września 2026, 68,52 m²

      Jagodowa 41, Czapury

      690 000 złCena za metr kwadratowy: 10 070 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 68,52 m²
    6. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 29,6 m²

      Sowiniecka 46, Mosina

      275 000 złCena za metr kwadratowy: 9 291 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 29,6 m²
    7. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 16 września 2026, 68,52 m²

      Jagodowa 49, Czapury

      515 000 złCena za metr kwadratowy: 7 516 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 68,52 m²
      • piętro 2
    8. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 14 września 2026, 41,3 m²

      Sowia 5A, Czapury

      425 000 złCena za metr kwadratowy: 10 291 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 41,3 m²
      • piętro 1
    9. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 10 września 2026, 58,68 m²

      Sosnowa 3B, Daszewice

      730 000 złCena za metr kwadratowy: 12 440 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 58,68 m²
      • udziały wymagają uwagi
    10. Sprzedaż lokalu mieszkalnego, 9 września 2026, 70,7 m²

      Piaskowa 18, Krosno

      530 000 złCena za metr kwadratowy: 7 496 zł/m²

      • powierzchnia użytkowa 70,7 m²
      • piętro 2

    Najnowsze akty notarialne rodzaju „Mieszkania” z Rejestru Cen Nieruchomości. Link do pełnej listy jest poniżej.

    Najczęstsze pytania o ceny mieszkań

    Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w gminie Mosina?

    Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Mosina wynosi 9 746 zł/m² na podstawie 107 aktów notarialnych z ostatnich 12 miesięcy.

    Ile kosztuje typowe mieszkanie w gminie Mosina?

    Mieszkanie o medianowej powierzchni 53,4 m² kosztowało w tym okresie medianowo 510 000 zł; to cena transakcyjna zapisana w akcie notarialnym.

    Czy ceny mieszkań w gminie Mosina rosną?

    Według porównywalnych median ceny mieszkań w gminie Mosina wzrosły o 1,2% rok do roku.

    Czym ceny transakcyjne różnią się od cen ofertowych?

    Cena transakcyjna 9 746 zł/m² pochodzi z podpisanych aktów notarialnych, natomiast cena ofertowa jest oczekiwaniem sprzedającego i może nie być ceną ostatecznie zapłaconą.

    Skąd pochodzą dane i jak często są aktualizowane?

    Dane pochodzą z Rejestru Cen Nieruchomości; ostatni miesiąc danych to wrzesień 2026, dane transakcji z powiatu ostatnio zmieniły się 6 listopada 2026 (import z rejestru albo przeliczenie powierzchni i cen), a strona odświeża się po każdej takiej zmianie.

    Źródło cen
    Rejestr Cen Nieruchomości: akty notarialne zgłoszone przez starostwa. Wykorzystano materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
    Aktualność
    Ostatni miesiąc danych: wrzesień 2026. Zmiana danych: 6 listopada 2026. Aktualność danych
    Kontekst okolicy
    Bank Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego: dane dla całej gminy lub całego powiatu.
    Licencja
    Statystyki metroskop.pl na licencji CC BY 4.0. Licencja danych